Peziza saniosa nie.
Może raczej któraś uchówka?
Jeśli masz zebrane, mogę spróbować oznaczyć.
Dziękuję za przesyłkę! Dotarła szczęśliwie, dziś sprawdziłem.
Moim zdaniem nie może być to nic innego jak Phylloscypha (Peziza) boltonii.
Musiałem jednak nieco dokładniej przyjrzeć się jej. Ornamentacja zarodników w Twojej kolekcji jest w większości w postaci dość cieniutkich i krótkich grzbietów. Brakowało mi widoku bardziej masywnych brodawek. Musiałem kilka próbek obejrzałem zanim znalazłem również i takie zarodniki, jest ich jednak dość mało.
To jednak zupełnie nie dyskwalifikuje tego gatunku, mieści się wg. mnie w zmienności.
Cechy makro jak najbardziej odpowiednie, chociaż na ostatnich zdjęcia widzę na hymenium jakby oliwkowe odcienie które są odpowiednie dla P. labessiana. Ta jednak ma zupełnie inna ornamentację (brodawki bardziej masywne i okrągłe). Inna o porównywalnej ornamentacji jest P. phyllogena. Tak jednak występuje na wiosnę i posiada wyraźną warstwę wewnętrzną.
Podłoże jak najbardziej odpowiednie dla tego gatunku. Wapienną zaprawą jako substrat przewija sie w kilku znanych przeze mnie opisach tego gatunku.
Cechy mikro przedstawiam na mini-planszy.
Tekstur na niej nie ma ale sprawdziłem ich prawidłowość!
Chociaż z eksykatu dość trudno bada się Peziza to jednak jak dotąd nie znam innego gatunku do którego obserwowane cechy tak dobrze pasowałyby. Moim zdaniem możesz ją tak zgłosić jeśli oczywiście masz taki zamiar. Do mnie owocnik dotarł dość mocno pokruszony ale jest w pełni użyteczny więc jesli zgłosisz przekaże Błażejowi (ewentualnie mogę odesłać Tobie). Jeśli masz jeszcze inne owocniki i chcesz zgłosić to wyślij Błażejowi, będzie bogatsza kolekcja :)
Dzięki za oznaczenie tej rzadkości. Rozumiem, że to będzie drugie stwierdzenia dla Polski. Cieszy mnie to podwójnie ponieważ gatuneczek ten rośnie pod oknem mojej chaty. Zgłoszę do Błażeja i wyślę też okazy do niego. Oczywiście w pudełeczku po zapałkach. Te zmaltretowane okazy jakie przyszły ode mnie są oczywiście Twoje.
Andrzeju, kiedy były zebrane okazy, które trafiły do mnie?
Dokładnej daty nie pamiętam, ale gdzieś tak w okolicy 10-15 listopad 2022
Andrzeju zobacz na daty zdjęć:-)
Po oznaczeniu przez Mirosława czyli w okolicy 12. 11. 2022 zebrałem kolejny owocnik rosnący pod oknem mojej chaty i wysłałem do Błażeja. Jak już wspomniałem dokładnej daty zbioru nie pamiętam, dlatego podaję datę zbioru w przedziale 10 - 15 listopad 2022.
Przepraszam z całą sympatią do Ciebie Aniu, ale Błażej pyta o datę zbioru okazów. Fakt na karku bliziutko 70-tka, więc może już coś nie jarzę.