Dziś w tym samym co poprzednio miejscu znalazłem owocniki tytułowego gatunku, uzupełniam dokumentację mikro o fotki ornamentacji i trochę lepsze zdjęcia włosków. [bf#961613]
Kilka dni temu też przerabiałem ten temat opierając się także na Twoich doświadczeniach.: D Ciekaw jestem jak tam zarodniki w Twojej kolekcji, bo u mnie niemal w 90% worków stwierdziłem zamarcie 4 zarodników. One chyba tak mają, zwłaszcza że zebrałem przed zimnem i przymrozkami?
Uzupełniająco zarodniki w IKI. Widać, że perysporium jest bardzo nietrwałe.
Chyba tak jest jak piszesz, na zdjęciu w CB widać że pozostałe zarodniki są nierozwinięte, większość worków była całkiem pusta. Jeśli chodzi o spływanie to nie zauważyłem, a ornamenty robiłem na gorąco bo na zimno były prawie niewidoczne.
No "pacz", potrenowałeś na tych Scutellinia i jak pięknie Ci wyszły te hialinowe włoski.: D
Pięknie to mi wyszły kilka dni temu, ale nie zapisałem fotki, a te się zawsze chowały pod.
Moje z kolei zebrane po przymrozkach. Zarodniki słabo dojrzałe i rzadko wyrośniętych powyżej czterech w worku. Wyraźną bruzdowana ornamentację widziałem tylko w jednym zarodniku którego nie sfociłem bo liczyłem na więcej. Później żadnego nie mogłem znaleźć... ale i tak poszły do dojrzewalni to pewnie coś się znajdzie za jakiś czas.
Dzięki!... ujdzie, chociaż ja coraz bardziej ślepy to i tak widać to co trzeba :)
Ja mam aż cztery, mogę dwa odstąpić, dwa z prawej moje, dwa z lewej Twoje Mirku.
Jak idę na grzyby to optyka stanowi 90% mego wyposażenia: dwie pary okularów, lupa i aparat fot. Jak ja tego nie pogubię? :) - chociaż czasem zdarzało się: (
A tak przy okazji: skoro odgrzewamy stare wątki to może macie coś nowego na temat Thecothleus? Wczoraj grzebałem w literaturze ale posiadana przeze mnie nie daje odpowiedzi na wątek:
Dochodzę do wniosku, że to jest właśnie ten rodzaj... no bo co innego, skoro na ekskrementach.
Wszystkie opcje odrzuciłem oprócz T. biocellatus... zarodniki tak jak w opisie tego gatunku.
Wczoraj wieczorem zacząłem tłumaczyć opis i jednak też nie za bardzo mi pasuje chociaż późno juz było i tylko początek opisu cech makroskopowych z lekka przejrzałem. Barwa juz mi nie pasuje oraz krawędź hymenium nie ma być wyraźnie zaznaczona???
(wypowiedź edytowana przez mirek63 08. listopada. 2019)
Znalazłem rozwiązanie :)))
Wygląd trochę nietypowy ale to Pseudombrophila guldeniae!