Już miałam ochotę nazwać wątek zakazanym przez Marka tytułem "Takiej nie widziałam", albo "Co to za grzyb?" :-D, ale się powstrzymałam. Dziś, na gałązce dębowej leżącej pod drzewem. Jeden owocnik. Jakiś taki "powykręcany, trzonu się prawie doszukać nie mogłam, dopiero jak odłamałam kawałek, znalazłam szczątkowy. Macie jakieś pomysły?
Cześć :-) Potraktowałam obejrzenie tej żagwi jak odpoczynek od jednego upierdliwego workowca, którego od wczoraj preparuję :-) Nastawiłam wczoraj wysyp i dziś go sobie obejrzałam. Biały. Zarodniki w KOH hialinowe, elipsoidalne do owalnych, niektóre z takim zakrzywieniem na końcu, z kroplami, albo z małymi albo z dużymi. Zrobiłam też preparat w Meltzerze. Nieamyloidalne. Wymiary od 13,2-16 x 4,8-6 mikro. Potem ukroiłam kawałek pory. Obejrzałam podstawki (4 sterygmowe ze sprzążką u podstawy). Sprzążki obecne również na septach strzępek, ale bardzo ciężko je dojrzeć. Jedno zdjęcie udało mi się z nimi zrobić. Chyba widać. To może ktoś potwierdzi lub zaprzeczy mojemu domniemaniu, że to Polyporus tuberaster? :-D Teraz kilka bardzo kiepskich zdjęć:
Aluchna, ja przeczytałam ten wątek kilka razy oznaczając tę żagiew :-D Ale nie zamierzam spędzać nad nią nie wiadomo ile. Poszłam po kluczu w FN, makro (za wyjątkiem tego pokręcenia owocnika, które, jak wszyscy wiemy, może wynikać z wielu względów) mi się zgadza, wymiary i głębokość porów ( o czym nie napisałam, mea culpa) też się zgadzają, podstawki, zarodniki- wymiary i kształt oraz treść, obecność sprzążek. To co ja mam się zastanawiać? Nie zgłoszę go, bo dziwny i po co mam Ani lub Błażejowi dokładać dziwolągów, ale dla mnie to P. tuberaster. Suszek jest. Jak już będziemy dysponować kieszonkowymi analizatorami molekularnymi, się sprawdzi :-D
Nie wiem jak u Was ale u mnie P. tuberaster jest jedną z popularniejszych żagwi:-) Kilka zgłosiłem i dałem spokój, bo kustosze musieliby zielnik dobudować:-)
Cześć :-) Dobrze, że tu juz wątek założony, bo bym może żagiew z pieprznikiem pomyliła :-D Aniu, mówię Ci, jak się cieszę, że użyłaś tego wytrycha o nowym owocniku w naszej rozmowie :-D Zadziałał! :-D Poszłam pod ten dąb wczoraj i .....tadam, tadam, znalazłam gałąź z takimi oto :-D Mniej wątpliwości budzą, prawda? :-D
To uzupełniam dane do zgłoszenia :-) Las mieszany, sosna, dąb, brzoza. Na gałęzi dębowej 3 owocniki. 2 km na W od wsi Pawlikowice, pow. pabianicki, woj łódzkie. ATPOL DD-95. Ale dołożę tego "pokręconego", co? Będzie w osobnej strunie włożonej do większej z tymi tu i z własną etykietą :-)