Coś jak Bertia moriformis.
... a gdzie mikro?
No właśnie nie ma, próbowałem wczoraj coś zrobić ale nic mi z tego nie wyszło, dziś spróbuję ponownie.
Przy tych 'sucharach", dobrze jest owocniki nawilżyć przez dłuższy okres (jeden, dwa dni).
To był pierwszy i prawdopodobnie ostatni raz jak mikroskopuję takie twarde mikroskopijnej wielkości grzybki, to niestety już nie na moje oczy, worki 8-zarodnikowe, dwuseryjne, zarodniki takie jak widać na zdjęciu.
Z tego co zerknąłem w necie to zarodniki do Bertia moriformis nie pasują.
(wypowiedź edytowana przez roto 24. marca. 2021)
Romek, Ty się tak łatwo nie zniechęcaj!: D
Jakby Nitschkia grevillei...
Ja się nie zniechęcam, tylko stwierdzam fakt, moje oczy przy takich maleństwach nie dają rady mimo okularów.
A cóż to takiego ta Nitschkia grevillei?
To jakieś "microfungi - gorszy sort".;-) Nie mam tej "Checklist`y" niestety.:- (
Na niemieckiej stronie 123 Pilze piszą że rzadki
Pewno nie częste. Jeśli nie zechcesz zgłosić do GREJ, to dodaj chociaż do atlasu. (Zawsze mam problem z zapamiętaniem pisowni ich łacińskiej nazwy).
Przed laty, będąc młodym "grzybofisiem" znalazłem coś z tego rodzaju:
[bf#830093];-):-)
Napisałem do Ani, nie ma go na liście mikrogrzybów, do zgłoszenia jeśli typ Przemka jest prawidłowy.
To jakieś "microfungi - gorszy sort"???... chyba żartujesz, one są bardzo fajne :)
A co do gatunku: nie widzę innej opcji jak proponowana przez Przemka ale ze względu na to, że zarodniki tej kolekcji są ponadnormatywne, sprawdzenie innych cech, delikatnie mówiąc byłoby wskazane!
Przy tych maluchach co chwila ktoś, coś nowego publikuje więc nie ma zlituj się.
Wielkość zarodników sprawdziłem w kilku źródłach, niestety ale zgodnym chórem mówią o zdecydowanie mniejszych.
Mierzyłeś pewnie kilka największych???
Dopiero teraz zauważyłem: możesz mieć w kolekcji dwa gatunki. Ciekaw jestem czy te co zaznaczyłem to mają włoski czy też to takie odstające subiculum... i które mikroskopowałeś?... włosów nie widziałeś?
Tak było, po prostu miałem tego grzybka dość, zmierzyłem to co było najlepiej widać.
Mikroskopowałem te ze zwartej grupy na środku zdjęcia. Włosków nie widziałem, tak na prawdę to niewiele widziałem.
(wypowiedź edytowana przez roto 25. marca. 2021)