Skraj lasu liściastego z domieszką sosny, przy zadrzewieniu o charakterze parkowym (jesion, dąb, lipa, świerk i inne). W pobliżu zabudowań. Około 10 małych (do 3, 5 cm wysokości), białych owocników zebranych w dwóch terminach:
I. 02. 09. 2017
Dla mnie wszystkie Helvella pod mikroskopem są identyczne;-) i na domiar złego owocniki które mikroskopowałem nie grzeszyły idealną dojrzałością.
Ponieważ mocno mi się wydaje, że to może być ten niezbyt często spotykany gatunek - pytanie do Błażeja: - czy nie zechciałbyś zerknąć na nie (może zlecić badanie molekularne)?
ładne maluchy:-)
Kiedyś przeglądając o nich materiał w necie, trafiłem na stronę Hlaska:
Te z bruzdowanym trzonem, podobne do Twoich, faktycznie pasują do opisu ale do tej pory nic nie znalazłem na temat tych z cylindrycznym i wyraźnie oprószonym trzonem.
Też zwróciłem na to uwagę. Myślę, że te z cylindrycznym trzonem to być może albinotyczna forma innego gatunku.?
Ten owocnik (mimo, że nieco większy) jest bardzo podobny do moich:
Przemku poczytaj ascomycete.org
H. lactea wysychając zmienia kolor.
Tak, o tych przebarwieniach czytałem tu:
Dodam jeszcze, że krawędzie główki są zwykle punktowo "przyspawane" do trzonu.