Cześć cześć,
Mam tu serię roślinek, których niestety nie jestem w stanie rozpoznać - jestem kompletną botaniczną amebą. Wszystkie to dzikorosnące roślinki zebrane na wsi, przedgórze sudeckie. Mam nadzieję, że mimo ususzenia dalej są względnie czytelne i ktoś mi pomoże. Będę bardzo, bardzo wdzięczna, bo inaczej będę zmuszona kupić podpisane gotowce, a to już zupełnie bez klasy;)
[IMG]i65.tinypic.com
[IMG]i68.tinypic.com
[IMG]i67.tinypic.com
[IMG]i65.tinypic.com
[IMG]i63.tinypic.com
[IMG]i65.tinypic.com
[IMG]i63.tinypic.com
[IMG]i67.tinypic.com
Ło matko! Tyle gatunków w jednym wątku?
Podstawowa zasada u nas - jeden domniemany gatunek, jeden wątek. Zdjęcie wklejone bezpośrednio do wątku. Wielkości i właściwości w zasadach forum. Linki są tutaj bardzo niemile widziane, szczególnie przez naszych najlepszych konsultantów. Dobre pytanie to takie, w którym napisanie odpowiedzi zajmuje więcej czasu niż odgadnięcie gatunku.
1 barszcz zwyczajny - Heracleum sphondylium
2 blekot pospolity - Aethusa cynapium
3 glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus
4 świerzbnica polna - Knautia arvensis.
5 dzwonek - Campanula (Campanula rotundifolia?)
6 bniec biały - Melandrium album.
7 Pępawa - Crepis. (gatunek nie do odgadnięcia - jest kilka możliwości)
Poza tym przed robieniem zdjęć dobrze jest wyjąć roślinę z folii a każdemu gatunkowi zrobić dłuższą sesję zdjęciową. Idealnie było bo robić zdjęcie przed wysuszeniem i już wtedy nas pytać.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 29. grudnia. 2016)
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 29. grudnia. 2016)
Przepraszam za formę posta, następnym razem będę już wiedzieć, co robić. Szczerze mówiąc nawet nie zauważyłam opcji dodania zdjęcia bezpośrednio, z przyzwyczajenia wkleiłam linki. I oczywiście bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam 2 pytania: 1) po czym można rozpoznać, że ten szczawik to szczawik żółty a nie na przykład zajęczy? 2) czy nr1 nie jest za mały na barszcz zwyczajny? Kształt liści chyba też nie do końca się zgadza.
Jedno jest pewne. Jedynka to roślina z rodziny selerowatych - Apiaceae. Biorąc pod uwagę swoje około 45-letnie doświadczenie zawodowe z niczym innym nie mogę jej skojarzyć. Szczawik zajęczy jest delikatniejszy i nie ma takich cech jak okaz ze zdjęcia. A poza tym więcej nie mogę pomóc bo linki przestały mi się otwierać.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 01. stycznia. 2017)