Mam nadzieję, że tym razem pod mój mikroskop trafił właśnie ten gatunek chociaż po doświadczeniach z Geopora i Geopyxis, zaczynałem wątpić:- (
Trzy gatunki o podobnych cechach a jakie zamieszanie!
P. plautus, P. inquilinus oraz ostatni chyba najbardziej kontrowersyjny P. semibulbosus. Ten ostatni jest wg. mi dostępnych źródeł tak niepewny, że najchętniej uznałbym, że po prostu nie istnieje?
Z drugiej strony to bładzę w domysłach, bo skoro P. inquilinus wyróżnia sie oliwkowym odcieniem w centrum kapelusza to ja spotykam jasne owocniki gdzie tej oliwki nawet pod lupa nie dopatrzysz się.
Mniejsza z tym jaki punkt widzenia ktoś przyjmie bo ten mój ani jasny ani oliwkowych odcieni nie posiada... za to pasuje jak ulał do opisu P. plautus:-)
2016, 09, 25
Substrat niestety niezidentyfikowany, co w sumie nie ma dużego znaczenia bo co prawda rzadziej ale na iglastym też występuje. Chociaż wystepuje zazwyczaj pojedynczo to też i grupowo był notowany.
a teraz "duszyczka":
zarodniki wg FN za duże ale już wg FAN idealnie w zakresie:-)
Pleuro- i cheliocystydy dość zmienne i zarazem dość podobne jednak na ostrzu blaszek do się zauważyc w niektórych miejscach skupiska bardziej zgrubiałych.
'
skórka kapelusza z podłużnymi strzępkami zabarwionymi na brązowo>
Ciężko jakoś fociły się bo za bardzo przylegały do skórki a preparat zawsze mi sie układał nie tak jak bym sobie tego życzył... ale widać.
są jakieś uwagi???
ja bym powiedział aby jednak dokładniej zbadać skórkę kapelusza i sprawdzić czy to nie P. podospileus
P. podospileus kiedys chyba robiłem? Skórka tamtego była zupełnie inna. Włoski bardziej rozdęte i zdecydowanie ciemniejsze. Tu nie znalazłem żadnych owalnych elementów. Przeglądałem kilka fragmentów z dwóch owocników.
No sorki! - że tego nie widać na fotkach ale taki ze mnie spec od robienia dokumentacji (warsztat zbyt słaby:- ().
Trochę napracowałem się i nadal nic nie wiem.
Przejrzałem kilka próbek a jak to wygląda to sam zobacz.
W jednym miejscu znalazłem elementy mocno rozdęte i przedstawiam je na pierwszej fotce
w zestawieniu przedstawiam wszystko co mi udało się sfotografować. Nie ująłem tam elementów długich i cienkich bo nijak nie mogłem ich wypreparować a jest ich w tej mieszaninie dość sporo, może nawet coś około 50%.
Reszta wyglada tak jak niżej,
W lewym górnym rogu zamieściłem wygląd trzech pleurocystyd. Takich z długą szyjką jest znaczna ilość, Czy u P. podospileus takie występują??
W literaturze nic takiego nie znalazłem a własnych zdjęć cystyd chyba nie robiłem wcześniej???
Przypominając sobie tego poprzedniego to musze przyznać, że ten wydaje mi się jakiś dziwny, a co mówi twoje doświadczenie?
P. plautus
dane?
(wypowiedź edytowana przez ramayana 24. lipca. 2021)
Mam go w atlasie ale pomyliłem datę zbioru, później dokonam korekty
NAZWA: P. plautus
DATA ZBIORU: 2016, 09, 25
WOJEWÓDZTWO: podlaskie
POWIAT: białostocki
GMINA: Supraśl
LOKALIZACJA: PK, około 300m na SE od Krasnego Lasu
ATPOL:
SIEDLISKO: przydroże w lesie mieszanym
SUBSTRAT: na zbutwiałym pniu nieznanego pochodzenia
LICZEBNOŚĆ: kilka sztuk