Zachęcony pomocą uzyskaną w poprzednich postach ośmielam się prosić fachowców w dziedzinie mszaków o wypowiedź z jakim gatunkiem płonnika mamy do czynienia na zdjęciu. Fotka wykonana w kwietniu 2007 w lesie mieszanym z przewagą buka pospolitego w okolicach Łodzi. Mam nadzieję, że rodzaju nie pomyliłem?
Dziękuję za pomoc!
Niestety nie doczekałem się żadnej odpowiedzi. Udałem się w to samo miejsce jeszcze raz. Teraz wygląda on jak niżej. Z pewnością jest to Płonnik, ale jaki? Czyżby jałowcowaty?
spróbuj zrobić zbliżenia liści, czy żebro wybiega z liścia w postaci włosa, czy brzegi są podwinięte, wtedy spróbuję powiedzieć coś więcej. Niestety oznaczałam płonniki zaledwie kilka razy (cechy mikroskopowe) i truno mi powiedzieć coś wyłącznie po pokroju
Kolejny raz wracam do wątku. Minęły trzy tygodnie. Seta urosła do ponad 10 cm, puszki się nie zmieniły. Liście aktualnie wyglądają tak:
Żebra nie potrafię się dopatrzyć. Jeden z kolegów twierdzi, że seta tej długości świadczy o płonniku pospolitym. Czy ma rację? Może wreszcie uda się rozwikłać zagadkę tego gatunku?
Grześku, taki ze mnie guru, że nie wiem jaki to gatunek...: (
Jeżeli jesteś zdeterminowany prześlij mi okaz (najlepiej kilka) to chętnie oznaczę, adres znajdziesz klikając na alias.
Ostatnio oznaczałam Pogonatum, niewiele się czasami różni od Polytichum, oczywiście tak duże jak na Twoich zdjęciach nie rośnie. W każdym razie mimo, że mamy tylko kilka rodzajów i kilka gatunków z Polytrichidae nie jest to dla mnie jeszcze ziemia rozpoznana
pozdrawiam,