bio-forum.pl

Mech w wodzie

bez logowania - można przeglądać
mszaki

od kwi.2006
#0

1. Mech w wodzie
1
2
3
4

Znalazłem mech, który w stojącym oczku wodnym na torfowisku w lesie tworzył pływający kożuch. Czy jest możliwe, że jest to mech zdrojek? Czy ze zdjęć można bliżej go określić?

od maj.2007
#0

2. Mech w wodzie

to na pewno NIE jest zdrojek

od kwi.2006
#0

3. Mech w wodzie
1
2
3

Tym razem to jest zdrojek, pytanie jednak, jaki? W stawie, w którym rośnie osoka aloesowata, grzybienie północne i inne ciekawe rośliny.

od lip.2007
#0

4. Mech w wodzie

Witam.

Jestem tutaj pierwszy raz.

Co prawda moje wykształcenie ominęło mszaki, ale mam parę doświadczeń wyniesionych z czynnego uczestnictwa w forum mchy. pl.

Zajmujemy się tam głównie mszakami, które można uprawiać w akwarium.

Dzięki pasji wąskiej grupy akwarystów z forum, choć nie tylko, wprowadziliśmy już kilka rodzimych mszaków do naszych zbiorników. Mszaki, te o dziwo, radzą sobie w naszych akwariach, mimo całorocznych, raczej tropikalnych i subtropikalnych temperatur w naszych akwariach.

W związku z naszą fascynacją, ja i kilku moich kolegów, regularnie odbywamy wycieczki w poszukiwaniu tych roślin ze zbiorników wodnych i ich obrzeża.

Dlatego, a także z uwagi na doskonałą jakość prezentowanych tu zdjęć, śmiem mieć sporą pewność, że pierwszy z prezentowanych tu mchów, to Calliergon cordifolius (a już na pewno rodzaj Calliergon) - jest on poważnym kandydatem na mech akwariowy, choć jeszcze w fazie testów. Te pływające maty to wynik wyniesienia na powierzchnię przez bąble tlenu (fotosynteza).

Co do tego zdrojka, to jest to prawie na pewno Fontinalis antipyretica (wyraźny "kil" na spodniej stronie liścia). Stawiałbym na F. a. var. antipyretica.

Zdrojki, niezmiennie nas akwarystów uwodzą, mamy kilka rodzimych przedstawicieli tego rodzaju w akwariach i ciągle znajdujemy nowe. Myślę, że posiadamy też parę taksonów z tego rodzaju nierodzimych.

Miło mi, że przypadkiem trafiłem na to forum, bo jak wiecie rozpoznawanie mszaków to niezła szkoła jazdy, a my tak bardzo chcemy wiedzieć co rośnie w naszych akwariach!

Po przejrzeniu tego działu wiem, że są tutaj osoby, które mają wiedzę o identyfikacji mszaków w terenie i często mogą coś już powiedzieć bez zdjęć mikroskopowych.

Pozdrawiam i zapraszam na nasze forum!

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji