Południową częścią Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest Grzbiet Tenczyński. Niektórzy względem tej jednostki geomorfologicznej używają określenia Garb Tenczyński. Blok Płaziański to jego zachodnia część. Ciągnie się on pomiędzy dolinami rzeki Chechło oraz Regulki. Dnem tej doliny biegła kiedyś linia kolejowa. Ten fotoreportaż obejmuje zdjęcia wykonane od lipca do października.
Zaczynamy 5 lipca w rezerwacie Lipowiec. Oto storczyk, mieszaniec- Epipactis helleborine x Epipactis microphylla. Bardzo ładny mikrus z Lipowca.
W owym czasie dno lasu po śmierci kilku okazałych buków pospolitych - Fagus sylvatica opanowały jego siewki.
Wówczas też zauważyłem tam grab zwyczajny - Carpinus betulus o bardzo jasnej korze.
Następnie udałem się na wzgórze Bukowica. Mialo to związek z dokumentacją tras do pisanego przewodnika "Więcej niż jura". Na początku fragment płyty wapienia falistego.
Pewną atrakcją są tutaj drzewa, okazy buka pospolitego - Fagus sylvatica, które z uporem maniaka trzymają się krawędzi kamieniołomów.
26 sierpnia wybrałem się w teren z pracownicami Urzędu Miejskiego w Chrzanowie. One robiły lepsze zdjęcia tych samych widoków. Oto widok z rejonu Płazy Wapiennika na Kotlinę Oświęcimską. W tle widać Beskidy.
10 września poszliśmy na spacer z Alwerni do Płazy. Część pierwsza będzie opisana w kolejnym wątku. Alwernia to nie Blok Płaziański. Tutaj mamy widok na południe z Kamionki Małej, a dokładniej spod szczytu Obserwatora.
3 października zajrzałem do parku podworskiego w Płazie. Na początku niesamowite miejsca wyrastania owocników łuskwiaka topolowego - Pholiota populnea. Kiedyś była to Pholiota destruens.
A to już podstawa pnia tulipanowca amerykańskiego - Liriodendron tulipifera. Tutaj wyrasta lakownica spłaszczona - Ganoderma applanatum.
W parku jest także sporo grabu zwyczajnego - Carpinus betulus o niezwykłych pniach.
Na zakończenie zwróciłem uwagę na stopnie prowadzące do pałacu. Są one wykonane z dolomitu diploporowego, którego główny składnik stanowią krynoidy, czyli szczątki liliowców.
Na początku powinno być Epipactis microphylla.