bio-forum.pl

2004 Jaworzno - na wschód od śródmieścia

bez logowania - można przeglądać

od cze.2010
#0

1. 2004 Jaworzno - na wschód od śródmieścia
20.lut.16 17:39
Piotr Grzegorzek

W tym fotoreportażu w kilka dni odwiedzimy tereny położone na obszarze pomiędzy Cezarówką Górną a miejscem, gdzie niegdyś występowała sasanka otwarta - Pulsatilla patens.

12 lutego znalazłem się w okolicy kamieniołomu w Cezarówce Górnej. Znad jego krawędzi spojrzałem ku północy celując w samotną sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris.

Następnie udałem się w okolicę wydmy położonej w środkowej części Jeziorek. Tutaj fotografowałem kolejne, rachityczne sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.

19 marca byłem w Wilkoszynie. W brzezinie na wysokości cmentarza fotografowałem iglaki. Pierwszym była sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.

30 marca na północ od Byczyny, ale bliżej Jeziorek natrafiłem na takie osady najwyższego piętra antropocenu.

Zaraz potem udałem się do kompleksu leśnego Dobra - Wilkoszyn aby dokumentować okolice wytyczanej ścieżki dydaktycznej. Oto niewielka kałuża w środku lasu i tkwiący w niej pień pokryty między innymi chrobotkami - Cladonia.

Tego dnia kwitły już przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis.

Potem przyjrzałem się zapadlisku górniczemu w osi ulicy Botanicznej.

Bardzo wymowny był ten zaskoczony dąb szypułkowy - Quercus robur.

A to już pola pomiędzy Dobrą a lasem, gdzie była sasanka otwarta - Pulsatilla patens. Jak widać tutejsza ziemia rodzi kamienie.

Okolice lasu z sasanką odwiedziłem na dobre 28 kwietnia. Wówczas na skraju lasu kwitł pięciornik piaskowy - Potentilla arenaria.

Na południowy wschód od tego lasu jest niewielki dół a w nim depozyt osadów najwyższego piętra antropocenu. Była tam tez brzoza czarna, na on czas Betula obscura. Teraz to Betula pendula ssp. obscura.

Wspomniany powyżej depozyt wyglądał tak.

A poza tym wszystko to nieudolnie maskował rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.

19 maja ponownie zajrzałem do lasu Dobra - Wilkoszyn. Na początku zwróciłem uwagę na czworolist pospolity - Paris quadrifolia.

Był tam też jakiś przystęp - Bryonia.

A ponadto upolowałem kokoryczkę wielokwiatową - Polygonatum multiflorum.

18 listopada, tuż przed otwarciem wystawy "Choinka niejedna" odwiedziłem Jeziorki. Chodziło o pozyskanie dużych drzew do dekoracji. Oto skupisko kasowanej na on czas sosny smołowej - Pinus rigida.

I na zakończenie powracamy do Cezarówki Górnej. Tutaj na skraju lasu znajdujemy kolejne skupisko osadów najwyższego piętra antropocenu. To było 30 listopada.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji