bio-forum.pl

Ceratodon purpureus

bez logowania - można przeglądać

od gru.2006
#0

1. Ceratodon purpureus

Ceratodon purpureus (Hedw.) Brid. - zęboróg purpurowy

od cze.2010
#0

2. Ceratodon purpureus
10.sty.16 12:15
Piotr Grzegorzek

Klasyk wśród najbardziej pospolitych gatunków.

od lip.2004
#0

3. Ceratodon purpureus

Właśnie odpaliłem pierwszy raz od 2-3 miesięcy niesprawnego stacjonarnego "dziadka" z monitorem 21 cali (przez ten czas oglądałem Twoje zdjęcia z tej "mchowej" serii na notebook'u 10 cali)

Możecie sobie w wyobrazić moje wizualne wrażenia, gratulacje:-)

Jarek, możesz pokrótce opisać zestaw na jakim pracujesz (chodzi właściwie o to czego używasz do uzyskiwania dużego makro)?

Już kiedyś mi chyba pisałeś, ale nie mogę namierzyć.

Jakiego statywu używasz w terenie i czy ten sam statyw służy Ci także do zdjęć w domu czy też masz jakiś inny domowy patent?

od gru.2006
#0

4. Ceratodon purpureus
10.sty.16 16:03
Jaroslaw Makowski "maj"

Na początku używałem zestawu jak na 1-szym zdj. (obecnie na 2-gim), dodatkowo z lampą błyskową (czasami u góry przyczepiam pomarszczoną folię, lepsze światło). Używam lampy prawie zawsze (dużo zdjęć z jasnymi plamami), ale dla mnie ważne żebym na zdjęciu widział to co chcę zobaczyć, głębia ostrości w ap. na na max. Do podświetlania zrobiłem sobie z 2-żarówek podświetlacz. (2x9V bat. w szereg = 18V). Obecnie mam taki wygodniejszy, (chyba) jak Mirki, na jednym ze zdjęć ze zlotu. Tani ale skuteczny, bez niego teraz ani rusz do makro. Statywu nie używam prawie nigdy. Robię z ręki, z odl. od kilku do kilkunastu cm. Gdy się robi tysięce zdjęć, to trzeba mieć zapas aku, bo inaczej jest za drogo. Soczewki w komplecie x1, x2, x4, x10 i dodatkowo x8 i x20 (średn. 58mm) osobno dokupione. Można je razem skręcać i ma się wymagane powiększenie ( np. x2+x4=x6). W kompaktach jest często digital zoom, tutaj można też częściowo użyć, gdy nie ma zbyt widocznych zmian w jakości. Zdjęcia są opracowane, wykadrowane w Adobe. Zbieram na coś lepszego (chcę mieć więcej jakości), tak 20 lub 24 Mpix, ale czy takie ciężkie fotki można będzie skompresować na 150 Kbit? Obecnie kompresuję tak na 50-70 proc. ze skali.

od lip.2013
#0

5. Ceratodon purpureus

Z tym samorobnym podświetlaczem to świetny pomysł. Chyba też sobie taki zrobię. Diody zapewne dają światło białe zimne, czyż tak????

od gru.2006
#0

6. Ceratodon purpureus
12.sty.16 21:10
Jaroslaw Makowski "maj"

Są też ze światłem lekko żółtawym (ciepłym). Trzeba by obliczyć ile by to kosztowało lub poszukać w sieci za czymś tanim i gotowym.

od lip.2004
#0

7. Ceratodon purpureus

Jarosław, dziękuję serdecznie:-)

Działam na słabszym modelu czyli Canon Power Shot S5 IS.

W zasadzie to osprzęt podobny do Twojego nie licząc tego podświetlacza domowej roboty.

Używam też obiektywu Helios z odwrotnym mocowaniem.

Ostatnio próbuję z zestawem aparat + mieszek + obiektyw mikroskopowy czyli tzw. ekstremalne makro. Niestety jak na razie z efektów nie jestem zadowolony, no i praktycznie korzystam z tego tylko w domu:- (

Ciekawe jest to połączenie podświetlacz + lampa błyskowa z dyfuzorem. Mam jakąś lampę Speedlite więc więc w wolnym czasie pokombinuję.

Przy poprzednim aparacie robiłem różne wyszukane i fikuśne dyfuzory (także typu "ring") prowadzące światło z wewnętrznej lampy błyskowej aparatu do ostatniego elementu na/za obiektywem. Było to jednak mało poręczne, "kobylaste" i mało wszechstronne przy zmianie długości osprzętu za obiektywem aparatu. Więc zarzuciłem tą drogę.

"... Obecnie mam taki wygodniejszy, (chyba) jak Mirki, na jednym ze zdjęć ze zlotu..."

To chyba z tych droższych typu "ring" za kilkaset złotych?

od gru.2006
#0

8. Ceratodon purpureus
24.sty.16 08:13
Jaroslaw Makowski "maj"

Mam podświetlacz - Aputure Amaran LED Ringblitz Ringleuchte CRi95. Mocuję go na adapterze za soczewkami, żeby mi nie przeszkadzało w ich wymianie. Też dużo próbowałem z silnymi lupkami itp., ale to jast zawsze (jak piszesz) mało poręczne.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji