03. 12. 2015. Substrat: martwa gałązka jałowca sabińskiego (J. sabina "cupressifolia"). Kolor biały, starsze owocniki białokremowe. Nie wiem czy słusznie, ale myślę o Hyphodontia? Czy podany substrat może sugerować Hyphodontia juniperi? Czy raczej inny gatunek/rodzaj?
Dla porównania Hyphodontia sambuci? na bzie czarnym. Podobny, choć grubość znacznie mniejsza i (nie wiem czy to ma jakieś znaczenie) podzielony na drobniejsze "poletka":
Na szóstej i siódmej fotografii (albo tych pierwszych???) może to Xylobolus frustulatus?
Bez czarny to też nie dąb;-)
Na żadnym z wyżej pokazanych zdjęć nie ma drewnowca (spękania nie są jedyną cechą wyróżniającą ten gatunek).
Xylobolus frustulatus rośnie PRAWIE (;-)) wyłącznie na dębie, a Przemek pokazuje grzyba z Sambucus nigra i Juniperus sabina.
Widzę, że wszyscy pisaliśmy jednocześnie, albo prawie. A może powinniśmy wszyscy raczej jednocześnie zamilknąć?;-):-D
Oj, podziwiam Waszą czujność i zaangażowanie.: D Co do grzybka na bzie to jestem niemal pewien, że to on. U mnie bardzo pospolity. Ten na jałowcu to może być także coś z Hypochnicium? Pytam o nie z ciekawości, bo na obu tych gałązkach znalazłem ten sam "mój ulubiony" gatunek cyfeloidalny. Jedno jest pewne, wszystkie te grzyby uwielbiają skrajne zacienienie.
Jak na razie, Przemku, jest to zaangażowanie, moje, w każdym razie, w "bicie piany". Ponieważ moje na tym się musi skończyć, bo nie sięgam wiedzą w te rejony, niniejszym zamilknę:-) Pozdrawiam:-)
"Guzik prawda" Beatko, na całe życie zapamiętam, że Xylobolus frustulatus występuje na dębie.:-) Pozdrawiam:-)
Bo przecież każdy wie, że jałowiec sabiński to podgatunek dęba tyle tylko, że jeszcze oficjalnie nie odkryty lub bardzo mało spotykany (rzadki krytycznie zagrożony). Jeden rośnie u mnie w ogródku. Czarny bez zwany czarnym dębem rośnie w cieplejszych rejonach (w Polsce znane jest jedno stanowisko).
Pozdrawiam:-)
(wypowiedź edytowana przez Michał_Dziura 07. stycznia. 2016)