Zwracam się z prośbą do zacnego grona autorów pracy zbiorowej: "Grzyby wielkoowocnikowe Polskich Bieszczadów", a zwłaszcza do "sprawcy zamieszania" - Piotra Chachuły o pomoc w sprawie Hypocrea aureoviridis.:-)
Wiem, że ciśnie Wam się na usta złowieszcze słowo "mikroskop";-). Więc uprzedzając postaram się przedstawić mój "bardzo amatorski" punkt widzenia.
Okiem laika, pośród wielu gatunków Hypocrea, ten wydaje się być dość charakterystyczny i z grubsza identyfikowalny;-) po cechach makro?
Ponieważ poza znaleziskiem Piotra nie widzę innych notowań z Polski, chciałoby się zgłosić do Grej.:-)
Pisałem o tym tu:
I kolejne znalezisko z 25. 12. 2015 r. oddalone o około 1 km od pierwszego. Śródpolne zakrzaczenie przy wyschniętym rowie melioracyjnym. Około 200 podkładek na porośniętych glonami gałęziach bzu czarnego. Współwystępowały niejednokrotnie z Trichoderma (być może tegoż gatunku?). Czy byłoby dużym nadużyciem (o ile Błażej ich nie chce), a może kompromitacją zgłoszenie ich do Grej jako Hypocrea aureoviridis?
Stanowisko:
Też jako amator spytam :) A czemu nie mogło by to być np. Hypocrea sinuosa?
Jacku nie wiem.:-) Ale prawdę powiedziawszy to te, o których wspominasz wg mnie wyglądają zupełnie inaczej. One nie są "oczywiście dyskoidalne". A na marginesie to uważam (wiesz, w sferze gdybania:-D), że te Twoje to też H. Aureoviridis.
W kontekście tego wątku:
- wydaje się, że "podpadłem" Pimpkowi:- (. Zatem spieszę z wyjaśnieniami. Podkładki H. sinuosa mierzą do 2, 5 mm/średnicy, a te Twoje Jacku wydają się znacznie większe. Substratem H. aureoviridis może być także wierzba:
A tu interesujące porównanie gatunków Hypocrea:
Ponadto, wracając jeszcze do tych moich - to największa, dojrzała, zielonkawa podkładka (fot. 7 - lewy górny róg) - mierzyła 7 mm/śr.
Widzisz Pimpku, napisałeś o Jackowych Hypocrea, że H. gelatinosa lub sinuosa. Masz tę przewagę, że w przeciwieństwie do mnie umiesz interpretować mikrofotografię. Dlatego trudno mi przychodzi kontestowanie Twoich ocen, także dlatego, że dostrzegam przepaść między nami w zakresie wiedzy o grzybach.:-) Krótko mówiąc imponują mi Twoje "mykoosiągnięcia".:-D
W tym jednak przypadku uważam, że wygląd (makro) podkładek prezentowanych przez Jacka (oraz tych moich) przekreśla całkowicie możliwość by były to gatunki sugerowane przez Ciebie. Jeśli jednak "błądzę w odmętach absurdu" - zrugaj, zmiażdż mnie bez skrupułów.:-) Dla dobra nauki.
wg mnie te w wątku Jacka to H. aureoviridis
Te proponowane przez Pimpka mają guzełkowatą powierzchnię podkładek, Jackowe są gładkie.
Chapeau bas Pimpek!:-) Dzięki Błażej.:-)