Obok siebie na leśnej drodze, nieulistnione łodygi,
Cechy brodawnika zgadzają się z kluczem obrazkowym, jednak mam wątpliwości czy to drugie to brodawnik zwyczajny czy prosienicznik. Za prosienicznikiem szorstkim przemawiają szorstkie, owłosione liście i nasiona zawieszone na niteczce (nie znam fachowej nazwy) oraz fakt, że łodyga jest rozgałęziona.
Według pierwszego zdjęcia na lewo prosienicznik szorstki, na prawo brodawnik jesienny.
Według trzeciego zdjęcia. Na lewo brodawnik jesienny na prawo prosienicznik szorstki.
(wypowiedź edytowana przez Piotr_Grzegorzek 15. sierpnia. 2015)
Dziękuję, czy na kolejnych zdjęciach również prosienicznik szorstki? niektóre okazy mają łodygi w niebieskawym kolorze, na dwóch roślinach liść na łodydze (wybryk natury czy to inny gatunek?)
Dodam, że przeglądałam kilka godzin archiwum bf i jak widać, nie dało to wiele, stąd cała litania żółtych pytań.
1, 2, 3, 4roślina nr 1
5, 6 roślina nr 2
Roślina nr 2 - na pewno prosienicznik szorstki. Widzisz te "pryszcze" na liściach?
Roślina nr 3 - na pewno brodawnik jesienny. Ma charakterystyczne wcinanie liści i koszyczek stopniowo zwężający się w szypułkę (koniec łodygi). Porównaj - u prosienicznika i np. brodawnika zwyczajnego jest inaczej.
Roślina nr 1 - pewnie prosienicznik, jeśli ma te "pryszcze" na liściach, a jeśli liście są gładkie i owłosione, głównie na nerwach od spodu, to może być brodawnik zwyczajny.
Mówimy o typowych okazach, bo np. zdarza się, że leśne okazy prosienicznika szorstkiego nie mają tych pryszczy i nie jest to p. gładki.