bio-forum.pl

jaka jest klasyfikacja, systematyka śluzowców?

bez logowania - można przeglądać

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

1. jaka jest klasyfikacja, systematyka śluzowców?
1.sie.15 11:14
Beata Marcinuk ("lordofghuls")

Przeszukując internet i książki zauważyłam że jest dużo wersji systematyki. Zdaję sobie sprawę że starsze wydania mają już nieaktualne informacje. W internecie nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi, więc może wie ktoś jaka jest prawidłowa systematyka śluzowców?

od maj.2010
#0

2. jaka jest klasyfikacja, systematyka śluzowców?

Obawiam się że to jest pytanie natury filozoficznej;-). Bo nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Bo w zasadzie to na to można odpowiedzieć chyba tylko: "zależy od autora, przyjętych kryteriów i metody". Systematyka zmienną jest i zawsze są jej różne wersje istniejące równolegle. A od kiedy za systematykę wzięli się genetycy to jest już tylko jeden wielki chaos a za zmianami się nie nadąży...

No i zależy co się rozumie przez "systematyka śluzowców"? Na jakim poziomie - ich pozycja na "drzewie życia" czy chodzi już o systematykę wewnątrz grupy?

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

3. jaka jest klasyfikacja, systematyka śluzowców?
12.sie.15 12:12
Beata Marcinuk ("lordofghuls")

wewnątrz grupy systematyka jest mi stosunkowo nie potrzebna, bardziej zależy mi na odcinku drzewa prostisty -> śluzowce

od lip.2004
#0

4. jaka jest klasyfikacja, systematyka śluzowców?

Wg mnie grupa śluzowców jest zamknięta w swoim własnym świecie, i chyba to jest dość dobrze opracowane!?

Natomiast problemem (niewiadomą) jest, gdzie te śluzowce "podpiąć"?

(wypowiedź edytowana przez bogdan 12. sierpnia. 2015)

od maj.2010
#0

5. jaka jest klasyfikacja, systematyka śluzowców?

Od zarania ze śluzowcami jest problem, gdzie je umieścić. Obecnie - wedle badań genetycznych sadzają je w supergrupie Amoebozoa, przy czym jedni twierdzą że najbliżej im jest do ameb skorupkowych inni że do nagich, wersji jest wiele zależy jak ktoś klasyfikował i na czym się opierał - jedni analizują DNA jądrowe, inni mitochondrialne, a i nawet jeśli kilka grup opierało się na niby tym samym, to zależy jakie odcinki uznawano za kluczowe... Nie ma jednej systematyki, szczególnie w obecnych czasach. Ilu autorów, tyle podziałów. Też się kiedyś tym frustrowałem, ale mi przeszło. Śluzowcom i tak jest to obojętne;-) Physarum album ma to głęboko w wakuoli;-)

Jak ktoś chce, może przedzierać się przez setki artykułów rożnych autorów i głowić nad tym, jednak z praktycznego punktu widzenia to nie ma żadnego znaczenia. Nie ma jednej "oficjalnej" systematyki, szczególnie na tym poziomie. Jest wiele koncepcji i wersji. Systematyka to twór żywy, dynamiczny, wciąż się zmieniający - zależnie od metod, podejścia, trendów a nawet i mody. Obecnie systematyka stała sie wyjątkowo dynamiczna i wieloraka. Jeżeli nie chce dostać sie obłędu, lepiej się tym nie przejmować. Dziś jest tak, jutro inaczej. Może ktoś to kiedyś poskłada do kupy.. Systematyka znajduje się w bardzo dynamicznej fazie, lepiej przeczekać aż się to uspokoi.

A Protista to już chyba nieaktualne jako grupa - to był worek do którego wrzucano wszystko co nie pasowało gdzie indziej, mimo że nie miało ze sobą wiele wspólnego. Ale nie śledzę, nie chcę zwariować.

A jak kto lubi to może sobie pooglądać obrazki z rożnymi wersjami tego zagadnienia! pod wskazanym adresem "" NIE MA obrazka: HTTP:: Response=HASH (0x5ff20e9eddb0)->status_line!

philschatz.com

uu.diva-portal.org! pod wskazanym adresem "" jest wadliwy obrazek!

Tak można w nieskończoność... Ja tam też mam to w.. wakuoli;-)

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji