W owym czasie PTTK organizowało akcję pod hasłem "Spotkania u źródeł rzek". Z tej okazji z centrum Chrzanowa udaliśmy się do źródła Płazanki w Płazie. To trasa oznaczona na mapie firmy Compass kolorem białym. Czerwone kropy oznaczają miejsca wykonywania zdjęć.
Idziemy z góry na dół. Pierwsze dwa zdjęcia przedstawiają śmietnik po prawej stronie polnego przedłużenia ulicy Głównej w Kościelcu. Tam miał się znajdować cmentarz żołnierzy niemieckich. W ten sposób zagospodarowano doły po poszukiwaniach szczątków.
A to widok z zarastającej polany w kierunku południowym. Kolejną porcję zdjęć wykonam na krawędzi lasu.
Jak widać las kontratakuje. Oto sytuacja z prawej strony drogi. Na razie sosna zwyczajna - Pinus sylvestris nieznacznie oddaliła się od frontu lasu. Większe powierzchnie zajmuje orlica pospolita - Pteridium aquilinum. Drzewo o żółtych liściach to czeremcha amerykańska - Padus serotina.
Teraz odbijamy w prawo na szczyt wzgórza. Kolejne dwa zdjęcia przedstawiają jurajskie piaskowce. To część formacji jury środkowej.
Po wyjściu z lasu zerkamy przed siebie. To zabudowania sołectwa Źrebce. Dominujące wzniesienie to hałda zakładu wapienniczego w Płazie Wapienniku. Stara Woda płynie, jeśli ma wodę, u podnóża wzniesienia z jego prawej strony.
Bliżej nieczynnej linii kolejowej dominuje nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis. Na jej tle wyróżnia się złocista brzoza brodawkowata - Betula pendula.
Wyłaniające się spod opadłych liści zmarszczki na piasku świadczyły o tym, że w tym roku woda tutaj co jakiś czas płynęła.
Teraz bardzo szybko podeszliśmy w okolicy źródła, znajdującego się powyżej ostatnich zabudowań. Idziemy w dół. Na trawersie hałdy rzeka Stara Woda prowadzi nadspodziewanie dużo wody.
A potem, po krótkim popasie ruszyliśmy dalej.