Znalezisko z 17 maja, pod 40-letnim jałowcem sabińskim (Juniperus sabina "cupressifolia") na częściowo pozbawionej kory, zagrzebanej w igliwiu gałązce tegoż krzewu. Prośba o pomoc w oznaczeniu. Dojrzałe owocniki do 1 mm średnicy i nieco większej wysokości. Przyznam, że przeszukałem już niemal cały "internet";-) od Encoelii, poprzez Lachnelle, Heningsomycesy etc. i nic dostatecznie podobnego nie znalazłem:-). Być może to jakiś banalnie prosty do oznaczenia rodzaj (gatunek)?
Na ostatnim zdjęciu porównanie skali do (jak mi się wydaje?) "jakiegoś" Merismodes na osikowej korze.
Fajny, jakiś cyphelloidalny
poproszę o suszka: D
Chętnie wyślę, bo jestem "strasznie" ciekawy co to jest:-). I jeszcze pytanie dodatkowe, czy ten eksykat na ostatnim zdjęciu to może być Merismodes?
Ta dokładka to Merismodes.
Dzięki wszystkim za pomoc. Znalazłem notowany z jałowca "cyphelloid" o nazwie Rhodocyphella cupuliformis. Niestety nie mam pojęcia jak to wygląda. Może ktoś z Was wie coś więcej? Są też podobne grzybki, ale ich substratem jest bez (Sambucus). A może to coś bardziej popularnego;-). Jak tylko znajdę czas przygotuję "suszki" dla Błażeja. Dałem im trochę wilgoci i widzę, że się "namnażają". Aż żal niszczyć, bo to tylko kilka cm kwadratowych. Wygląda na to, że pod tym jałowcem już nic więcej nie znajdę (jest tylko igliwie), no i dostęp ograniczony, bo to duży płożący krzew.
Bardzo dziękuję za tak szybką identyfikację. Podejrzewałem, że to może być ten gatunek, nie doczytałem jednak, że jego żywicielem obok bzu (Sambucus) - jest także jałowiec. Powiedz jeszcze tylko Błażeju, czy był dotychczas notowany w Polsce? I czy planujesz może coś publikować, czy zgłosić do GREJ-a?
Wg mnie nie był notowany.
Zgłaszaj: D
Dzięki:-) Grzybek (wcale nie w przenośni) przeczołgał mnie pod tym jałowcem;-), ale warto było.:-) Bardzo się cieszę. To wielka satysfakcja znaleźć coś nowego. Oczywiście nie umniejszam Twojej roli Błażeju.:-) Bez mikroskopu i "odpowiedniej" osoby, nic by z tego nie było:-).