Zima jak wiadomo ma się dobrze. Wiosna prawdopodobnie próbowała wystartować o jeden miesiąc za wcześnie. Tego dnia po prostu szedłem na zakupy i jak zwykle miałem aparat. W tym odcinku plany zdjęciowe oznaczyłem białymi kółkami. Idziemy z zachodu na wschód.
Drugie miejsce to skrzyżowanie z ulicą Oświęcimską. Na początku dom w trakcie przebudowy, którą poprzedziło skasowanie często tutaj fotografowanych krzewów a następnie świerk pospolity - Picea abies.
Nieco dłużej zatrzymuję się w punkcie piątym. To ogrodzenie przedszkola pomiędzy ulicami Kościuszki i Sokoła. Tutaj udokumentowałem jemiołę pospolitą - Viscum album na głogach - Crataegus x media.
Punkt szósty to ogród przy ulicy Sokoła na odcinku pomiędzy ulicami Piłsudskiego oraz Sienna. Tutaj zwracam uwagę na kwitnący bluszcz pospolity - Hedera helix oplatający okazałą robinię akacjową - Robinia pseudoacacia.
Najważniejszym fragmentem tego fotoreportażu jest siódmy plan zdjęciowy, czyli wykop, którym kiedyś biegła linia kolejowa z Chrzanowa do Jaworzna.
Trwa drugi etap ataku wiosny. Jak widać męskie kotki leszczyny - Corylus avellana są bardzo rozluźnione.
Dopiero tam zejście było bezpieczne i wówczas mogłem lepiej przyjrzeć się gałązkom. Jak widać część kotków nie jest rozluźniona.
Ale najważniejszą obserwacją, potwierdzającą drugi atak wiosny było pojawienie się znamion kwiatów żeńskich.
Teraz pora na ósmy plan zdjęciowy. Przeszliśmy na drugą stronę alei Henryka. Na początek jemioła pospolita - Viscum album na lipie drobnolistnej - Tilia cordata.
Potem płomiennica zimowa - Flammulina velutipes na klonie jesionolistnym - Acer negundo. Na drzewie znajduje się "stygmat śmierci".
Ostatni, dziewiąty plan zdjęciowy przedstawia tak zwane dwa mosty, czyli przejście i przejazd pod linią kolejową Trzebinia - Oświęcim.
Na koniec z przejścia zerknąłem w kierunku cmentarza żydowskiego i poszedłem sprawdzić tereny położone za nim.
O tym, co tam zobaczyłem opowiem w kolejnym odcinku.