Wracam do Sosnowca Zagórza. To jest mój drugi raz. Na początku będzie świątobliwie. Największą osobliwością architektoniczną tego terenu, a zarazem pamiątką po znakomitym obejściu ówczesnego prawa, jest kościół p. w. św. Joachima. Proszę zapamiętać, że pierwotnym, właściwym kościołem było to białe. To czerwone z dwoma wieżami jest tylko rozbudowanym prezbiterium.
Na razie opuściłem park. Za jego ogrodzeniem zauważyłem płat kwitnącej mahonii pospolitej - Mahonia aquifolium. Inne polskie nazwy tego gatunku to mahonia ostrolistna lub ościał pospolity.
Wkraczam teraz na teren przy kościele. Na początku sfatygowana rzeźba przedstawiającą św. Jana Nepomucena. W tle znajduje się jakiś modrzew - Larix.
Nieco dalej znajduje się grota Lurdzka opleciona kwitnącym bluszczem pospolitym - Hedera helix.
Zerkam teraz na wieże rozbudowanego prezbiterium w taki sposób aby zarazem widzieć silnie przycięte jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior.
Na początku pięciornik piaskowy - Potentilla arenaria. Towarzyszy mu stokrotka pospolita - Bellis perennis.
Potem był jastrzębiec kosmaczek - Hieracium pilosella. Jego rozpoznaje się łatwo, nawet w takim stanie.
Poza tym zauważyłem rzeżusznika piaskowego - Cardaminopsis arenosa.
Zwracam się teraz w kierunku rozbudowanego prezbiterium kościoła. Jak widać wzniesiono go na skale, a dokładniej triasowym wapieniu muszlowym.
Opuszczam teraz teren kościelny, udając się w kierunku tytułowej ulicy Kamiennej. Na początku mamy figurę Matki boskiej.
Teraz najważniejszy był rosnący na skrzyżowaniu wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.
Na początku ulicy Kamiennej, po jej lewej stronie znajduje się bardzo wyniosły jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.
W jego cieniu zauważam rozwijające się liście podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.
Zaczęły się też rozwijać liście powojnika pnącego - Clematis vitalba.
Zakwitła także grusza - Pyrus. Towarzystwa dotrzymuje jej kolejny, tym razem niezbyt wyniosły jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.
Rozwinęły się też liście leszczyny - Corylus avellana.