Nie bardzo wiem, czy jest to podstarzały i wypłowiały rycerzyk czerwonozłoty czy inny. Trzony dość cienkie, 9 mm, żółte bez śladu czerwieni.
Kolory zdjęcia są chyba trochę za ciepłe, stąd problem z dokładną diagnozą. Sprawdź, jeśli możesz - lupą czy na kapeluszu też są tylko kosmki żółte? Nawiasem mówiąc - ja widzę na zdjęciu przebłyski czerwonego na trzonkach, ale może to być efekt zafałszowania obrazu.
Wydaje się, że jest to wypłowiały r. czerwonozłoty, ale pewności nie mam. Wrócę do tematu za rok gdy będą świeże. Było ich całkiem sporo więc nie ma obawy, że znikną.
Gdyby był suszek, to bez problemu dało by się oznaczyć...
Rycerzyk jak byk. Mam takich masę na działce, więc obserwuję je w każdej fazie rozwoju.
ale kolega pyta o gatunek...
A co mamy z rycerzyków do wyboru? czerwonozłoty albo ozdobny. Dla mnie to czerwonozłoty.
A Tricholomopsis ornata to co? - rośnie na Grenlandii:-))
a grzyb Tadeusza nie pójdzie bez mikroskopu chociaż widywałem takie wypłowiałe Tricholomopsis rutilans ale pewien gatunku nie jestem.
a kapelusze jakiej były średnicy, bo po igłach widać że dość duże, co by wskazywało właśnie na Tricholomopsis rutilans?
- a rosły na terenie bardziej otwartym czy zadrzewionym? a pytam dlatego, że podobne właśnie widywałem na zrębach.
Siedlisko - nadmorski las sosnowy, widny, podłoże piaszczyste. Uzbroiłem się w cierpliwość i planuję rozpoznanie w przyszłym roku. Grzyby w tym rejonie wykazują dużą stabilność gatunkową.
Co do T. ornata Wikipedia skierowała mnie do Checklisty prof. Wojewody i okazuje się, że faktycznie w PL odnotowano go - w Białowieskim PN. Jeśli wierzyć Wikipedii, to sposobem chemicznym - z amoniakiem - można rozróżnić wszystkie trzy rycerzyki: "Dobrą cechą rozpoznawczą jest reakcja z amoniakiem; miąższ w reakcji z nim nie zmienia barwy, podczas gdy u T. rutilans zmienia barwę na żywo różową, a u T. decora na pomarańczową". Trzeba by wyprobować te reakcje barwne (przynajmniej na dwóch gatunkach;-))
I znów coś ciekawego wynikło do zapamiętania, fajnie bardzo:-)
Do listy rycerzyków w Polsce dochodzi jeszcze T. osiliensis (ale to nie on).
O, a czy pisano już o nim w PL?
W necie dostępne doniesienie z Estonii ze zdjęciami: ut.ee
W czeskim doniesieniu też zdjęcia czechmycology.org
Był zbierany przez Darka (a potem przeze mnie i przez Andrzeja Szczepkowskiego) w Białowieży, wymieniany w operacie ochrony BPN.
T. decora ma mieć oliwkowo-brązowe łuseczki a nie czerwonawe jak T. rutilans, wydaje się, że powinna być to cecha roztrzygająca?
To jak jesteśmy przy Tricholomopsis sp., to z tych dwóch znalezisk coś zostało potwierdzone?
Tricholomopsis flammula mam też w Pieninach - sezon 2013
a niech mnie, czyli jak ja znalazłam rok temu i w tym roku rycerzyka ozdobnego, to może to wcale nie rycerzyk ozdobny???:- (:-) mikro, mikro....