Stemonitis axifera?
Bez mikroskopu Stemonitis sp. Oczywiście to może być Stemonitis axifera... ale nie musi. Jest kilka gatunków odróżnialnych w zasadzie wyłącznie po cechach mikro.
Być może S. axifera, ale może też S. splendens lub S. ferruginea. Ze zdjęcia niewiele można wywnioskować, ale Stemonitis na pewno. Szkoda, że zdjęcie nie zrobione w pozycji leżni, tak, by widoczne były stalki...
Wprawne oko Maćka na pewno da odpowiedź...
Witaj Maćku... wyprzedziłeś mnie o dwie minuty...
Teraz już wiem, że trzeba mnóstwo i dokłądnie fotki robić. A który jest najrzadszy? Naprawdę świetne sa te śluzowce :)
Mnóstwo makroskopowych i tak wiele nie pomorze, choć bywa czasem przydatne. Ale i tak w większości przypadków do oznaczenia śluzowców potrzebny jest dobry mikroskop i dokładna analiza rożnych cech mikroskopowych, czasem dość trudnych w interpretacji albo kłopotliwych w "dokopaniu" się do nich.
Co do najrzadszego - w jakim sensie - ogólnie czy wśród rodzaju Stemonitis. Tak czy siak, ze względu na specyfikę tej grupy i słaby stopień poznania ich rozprzestrzenienia łatwiej powiedzieć które są najczęstsze niż które są najrzadsze. W rodzaju Stemonitios najczęściej znajduje się S. fusca i S. axifera. Potem długo, długo nic i są takie różne gatunki znajdowane raczej bardzo sporadycznie. A ogólnie do tych stałych - znajdowanych zawsze i wszędzie należą oczywiście Fuligo septica, Lycogala epidendrum, Physarum album, Ceratiomyxa fruticulosa, Reticularia lycoperdon i pewnie jeszcze kilka by się dało wymienić.
pięknie dziękuję - teraz bede duzo bardziej się rozgadał za śłuzowcami :)