Tego dnia odbyłem krótka wycieczkę do Jaworzna w towarzystwie zaprzyjaźnionego leśnika, który poszukiwał materiałów do swojej pracy naukowej. Na początku obejrzeliśmy brzeg zapadliska pogórniczego w zakończeniu ulicy Botanicznej. Jest to skraj kompleksu leśnego Dobra - Wilkoszyn. Na on czas był to już Obszar Chronionego Krajobrazu. Ta okolica to niebieskie kółko. Zielone kółka oznaczają Wapniówkę.
Na początku zerkamy na powierzchnię wody, którą pokrywa naturalny film z rozkładających się wosków. Trawa to manna - Glyceria aquatica.
Bliżej końca zapadliska rozwija się szuwar z pałką szerokolistną - Typha latifolia.
Tego dnia już kwitła niezapominajka błotna - Myosotis palustris.
Zakwitł również wyczyniec kolankowaty - Alopecurus geniculatus.
Gęsty, zielony tłum tworzy tutaj na dalszym planie trzcina pospolita - Phragmites australis.
Bliżej było między innymi sitowie leśne - Scirpus sylvaticus, które także zakwitło.
Teraz jesteśmy już na Wapniówce. Odwiedzamy zachodni, słabiej zarośnięty osadnik. Na razie obserwujemy odbijającą po pożarze kruszynę pospolitą - Frangula alnus.
Ciekawostką były kopce mrówek budowane z zalegających tutaj odpadów. Przy pierwszym z nich widać kwitnącą koniczynę pagórkową - Trifolium montanum. Kto wie, może sam osad nie jest aż tak niebezpieczny jak się powszechnie uważa.
Po pożarze trawy jakoś się regenerują.
Przechodzimy teraz na drugi, silniej zarośnięty osadnik. To ciemniejsze z dwu kółek oznaczających na mapie tę okolicę. Zaczynamy od w miarę świeżego przekroju przez warstwy odpadów.
A to już łan miecznicy - Sisyrinchium bermudiana z koniczyną pagórkową - Trifolium montanum.