Tego dnia dla telewizji CTV - Jaworzno kręciliśmy dwa filmy. Pierwszym planem był remiza Bucze, jako jeden z ciekawszych obiektów przyrodniczych w Jaworznie. Następnie udaliśmy się do Długoszyna, gdzie pokazaliśmy stary kamieniołom. Wówczas oczywiście nie wiedziałem, że jest to Skałka a las nad nim to Ogon. Na początku oczywiście mapa firmy Compass.
Zaczynamy w Śródmieściu. Jest to okolica oznaczona żółtym kółkiem. Niedaleko ulicy św. Barbary znajduje się skwer z pomnikiem księdza Stojałowskiego. A na skwerze rosła jasnota różowa - Lamium amplexicaule.
Był tam też ciekawy tulipan
Na innym skwerze zwróciłem uwagę na pigwowiec japoński - Chaenomeles japonica. Płatki jego kwiatów są uszkodzone, ponieważ owej wiosny zdarzył się niespodziewany atak mrozu.
A to już remiza Bucze, miejsce oznaczone zielonym kółkiem. Są to północno-wschodnie stoki wzgórza Gródek. We wnętrzu wzgórza od strony północnej znajduje się były kamieniołom Pieczyska, obecnie Centrum Nurkowe "Orka". W części południowej, tam gdzie kręciliśmy był inny kamieniołom, w którym przez wiele lat funkcjonowało miejskie wysypisko śmieci. Teraz zwrócono uwagę na znajdujący się tutaj drzewostan z grabem zwyczajnym - Carpinus betulus. Z tego też powodu wątek zatytułowałem bardziej łagodnie. Powstały wówczas film nosił tytuł "Zagrabione Bucze". Remiza jest jednym z kilkunastu cennych przyrodniczo miejsc w Jaworznie.
A w runie lasu skrywają się przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis.
Część starych grabów zwyczajnych - Carpinus betulus ma bardzo rozłożyste korony.
W runie lasu podziwiamy dąbrówkę rozłogową - Ajuga reptans. Roślina jest bardzo kosmata, ale na zdjęciach w wyższej jakości wyraźnie widać dwustronne owłosienie łodyg. Być może jest mieszańcem z dąbrówką kosmatą - Ajuga genevensis.
A potem był fiołek Rivina - Viola Riviniana.
W obrębie lasu wzdłuż stoku wzgórza ciągną się podłużne rowy. Podejrzewam jakieś okopy. Mogły one również powstać wskutek pękania górotworu w okresie pracy kamieniołomu.
Widać jeszcze wyraźne wały, co ewentualnie potwierdzałoby tezę o pozostałościach wojennych. Na filmie lansowałem tę hipotezę. Wszystko to było zbyt regularne.
I znowu przerywnik z wejrzeniem w korony grabów zwyczajnych - Carpinus betulus.
Wracamy do flory. Oto groszek wiosenny - Lathyrus vernus.
Spore połacie runa zajmuje konwalia majowa - Convallaria majalis.
Pomiędzy nią jest wiele innych gatunków. W tle pojawia się przylaszczka pospolita - Hepatica nobilis, ale główną bohaterką jest przytulinka wiosenna - Cruciata glabra.
Tutaj zwróciłem uwagę na niesamowicie ukształtowane głogi - Crataegus wyrastające na jego skraju.
Trwa na nią desant grabu zwyczajnego - Carpinus betulus. Jest to pełzająca inwazja, gdyż ten gatunek drzew reprezentuje ciężką kawalerię powietrzną.
Podczas całego ponad godzinnego pobytu nie natrafiliśmy na buka pospolitego - Fagus sylvatica.