bio-forum.pl

Poszukiwania Polypodium interjectum w Polsce

bez logowania - można przeglądać

od cze.2009
#0

1. Poszukiwania Polypodium interjectum w Polsce

Kompleks Polypodium vulgare jest reprezentowany obecnie w Polsce przez trzy taksony będące 2 gatunkami: Polypodium vulgare i Polypodium interjectum oraz mieszańcem między nimi Polypodium x mantoniae. Identyfikacja tych taksonów w terenie jest praktycznie niemożliwa. Wstępnie poszczególny takson można identyfikować poprzez wykonanie na mikroskopie w 100-krotnym powiększeniu 30 przeliczeń ilości zgrubniałych komórek oraz komórek podstawowych w pierścieniu zarodni, a następnie wyciągnięciu średniej i sprawdzeniu zakresu liczbowego. Wskaźnik ten dla poszczególnych taksonów wynosi: Polypodium vulgare - zgr. kom. (7-) 10-14 (-17), kom. podst. 1 (2-); Polypodium x mantoniae - zgr. kom. (2-) 8-12 (-14), kom. podst. 1-3; Polypodium interjectum - zgr. kom. (4-) 6-10 (-13), kom. podst. 2-3 (-5). Lecz ostateczna identyfikacja musi nastąpić w laboratorium poprzez określenie zawartości DNA w jądrze komórkowym i liczby chromosomów. Wskaźniki te wynoszą: Polypodium vulgare - 29. 8-30. 09 pg/2C - 2n=4x=148; Polypodium x mantoniae - 37. 94-38. 98 pg/2C - 2n=5x=185; Polypodium interjectum - 46. 0-47. 54 pg/2C - 2n=6x=222.

Polypodium vulgare jest częste w całej Polsce, dla Polypodium x mantoniae już jest nie tak mało potwierdzonych cytometrycznie stanowisk w Polsce, natomiast dla Polypodium interjectum tylko jedno potwierdzone cytometrycznie stanowisko w Polsce znajdujące się w Wąwozie Lipa na Pogórzu Kaczawskim.

Moim celem jest odnalezienie nowego 100% stanowiska Polypodium interjectum, dlatego co jakiś czas na miarę moich możliwości robię wypady na Wyżynę Krakowsko-Częstochowską gdzie mam wytypowane potencjalne stanowiska dla tego gatunku uwzględniając warunki siedliskowe i glebę. Gatunek ten jest na pewno już moim ostatnim istniejącym paprotnikiem którego jeszcze nie obserwowałem w naturze. Czym bardziej wnikam w temat taksonów Polypodium tym bardziej odkrywa mi się tajemniczy sekret ich identyfikacji, tak że z mikroskopu jestem już w stanie niemal całkowicie oznaczyć poszczególny takson, ale ostateczna identyfikacja to tylko w laboratorium.

Jak na razie za każdym razem trafiam mieszańca Polypodium x mantoniae, z czego dwa stanowiska mam już potwierdzone cytometrycznie znajdujące się na Kajsówce na Garbie Tenczyńskim i w Dolinie Kamienic na Wyżynie Olkuskiej. Jestem tylko ciekaw kiedy wreszcie trafię to Polypodium interjectum, które poszukuje od dobrych kilku lat.

od cze.2009
#0

2. Poszukiwania Polypodium interjectum w Polsce

Odwiedzając wszystkie wytypowane potencjalne stanowiska dla Polypodium interjectum na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej moje badania nie dały żadnego rezultatu na występowanie tutaj tego gatunku. Za to trafiło się tutaj całkiem sporo stanowisk mieszańca Polypodium x mantoniae. A że udało mi się rozgryźć na mikroskopie tajemniczy sekret identyfikacji poszczególnych taksonów Polypodium ostatecznie zdecydowałem się na wypad na Pogórze Kaczawskie do Wąwozu Lipa. No i trafiłem tam Polypodium interjectum. Paprotka ta rośnie tam razem z mieszańcem Polypodium x mantoniae i P. vulgare.

od mar.2008
#0

3. Poszukiwania Polypodium interjectum w Polsce
8.paź.13 10:03
Andrzej Kiton "akiton"

Gratulacje!

Może jakieś zdjęcie (a)?

od cze.2009
#0

4. Poszukiwania Polypodium interjectum w Polsce

Samej Polypodium interjectum nie zdołałem zrobić zdjęcia, przez to że gatunku nie można w żaden sposób rozpoznać w terenie. Natomiast wiem które okazy w Wąwozie Lipa należą do niej. Relacje i kilka zdjęć mam umieszczone na stronie

beskidmaly.pl

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji