bio-forum.pl

Fuligo muscorum

bez logowania - można przeglądać

od lis.2005
#0

1. Fuligo muscorum
6.paź.06 12:13
Marek Ciszewski "grant"
Fuligo muscorum

Wysowa 1 września. Znalezione jedno stanowisko w czasie grzybobrania. Las bukowy z pojedynczymi grabami, świerkami i brzozami. Na martwej gałęzi buka. Myślę, że to wczesne stadium Fuligo muscorum.

Porównałem z tym:

armorance.free.fr

od wrz.2005
#0

2. Fuligo muscorum

A czemu muscorum? F. muscorum wystepuje na mchach i ma rzeczywiscie poczatkowo kolor zolty, ale jak jest dojrzaly jest pomaranczowy.

od lis.2005
#0

3. Fuligo muscorum
6.paź.06 13:13
Marek Ciszewski "grant"

Aniu... zaraz wezmę poprawkę uwzględniając twoją uwagę. Wstrzymaj się z oznaczeniem - ja spróbuję jeszcze sam swoich sił. Przecież muszę się uczyć... Dzieki za podpowiedź..

od lis.2005
#0

4. Fuligo muscorum
6.paź.06 13:14
Marek Ciszewski "grant"

Na pniu było trochę mchu (widać go trochę), dlatego tak oznaczyłem

od wrz.2005
#0

5. Fuligo muscorum

Ja nie oznacze ze 100% pewnoscia, bo to jest za mlode stadium, ale mi wyglada na F. septica po prostu, ktoremu ksztalt zmienilo troche przyciaganie ziemskie.

od lis.2005
#0

6. Fuligo muscorum
6.paź.06 16:27
Marek Ciszewski "grant"

Aniu, ja pierwotnie zakładałem F. septica, bo się go w tym roku bardzo dużo naoglądałem, w którymś wątku także pokazywałem. Tu mnie jednak zaskoczył z uwagi na swoją jakże inną formę - brak "plackowatego" skupienia, cały rozczapierzony, i nieco inne żółte zabarwienie, bardziej jaskrawe. Ponadto zawsze kojarzyłem go ze sosną, a tu spotkałem na buku. Czy jesień, inny żywiciel i pozostałe środowisko ma wpływ na ubarwienie?

W opisie Krzemieniewskiej 1960r „Śluzowce Polski” F. septica (str51) doczytałem się ponadto, że ściany zarodni ustawione są prawie prostopadle do leżni. To mi wcale nie pasowało do tego co widziałem i utrwaliłem na zdjęciu.

To kolejne moje doświadczenie ze śluzowcami na pewno zapamiętam…jeszcze raz dziękuję.

od wrz.2005
#0

7. Fuligo muscorum

Marku, Fuligo septica nie jest zwiazany z zadnym konkretnym podlozem tak scisle, jak kiedys przez Ciebie znaleziony smętosz. Poza tym sosna czy buk nie jest jego żywicielem, bo śluzowce odżywiają się drobroustrojami (wiem, automatycznie się myśli o śluzowcach kategoriami grzybowymi, ale się nie przejmuj). A to, że występują na jakimś podłożu jest prawdopodobnie bardziej związane z fizycznymi właściwościami danego podłoża, albo może bakteriami czy grzybami, ktore to podłoże zasiedlają. Poza tym wykwit występuje nie tylko wiosną, ale przez cały sezon można go spotkać. Czy te czynniki mają wpływ na ubarwienie? - nie wiem, nie wiem też na ile odcień był inny, bo na zdjęciu ma raczej "normalny" żółty odcień (chyba że znowu mój monitor coś przekłamuje).

Co do opisu z Krzemieniewskiej, który cytujesz - on dotyczy Fuligo rufa (poza tym w tym opisie chyba bardziej chodziło o ziarenka, które pokrywają ścianę, a nie o sam fakt, że ściany są prostopadłe - przeczytaj uważnie).

od lis.2005
#0

8. Fuligo muscorum
6.paź.06 19:15
Marek Ciszewski "grant"

Aniu duzo czytam o śluzowcach, ale to niezmiernie trudna dziedzina... Masz rację, że chyba zbyt mocno przekładam podświadomie cechy grzybowe do śluzowców. Dużo mi wyjaśniłaś, a ja oczywiście dalej będę szukał śluzowców...

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji