Mam zgryza z Laccaria laccata (Lakówką pospolitą). Usiadłem sobie z czterema podręcznymi atlasami i oto jakie fotki tam są:
Pierwsze dwie fotki - OK, bezsprzecznie takie same owocniki. Przy kolejnych dwóch zaczyna się dziwnie...
Oto mój grzybek rozpoznany jako Laccaria laccata
Pasuje on do fotografii starych owocników u Marka w atlasie (grzyby.pl OK.
Jak to jest z tą lakówką? Czy jej owocniki sa aż tak zmienne? Przecież to czwarte foto z atlasu to w życiu bym nie powiedział, że to L. laccata!
No to jak, na starość kapelusz prostuje się i jest talezowaty, czy zawija się i flaczeje jak na foto nr 3?
na którch trzonek jest wyraźnie KRUCHY a nie łykowaty a kapelusz jest wyraźnie LEJKOWATY a nie płaski lub wypukły...... a on mi mówi, że zna tego grzybka, że jest to Lakówka pospolita i on go często zbiera!! <wow>.
Na ostatnich trzech zdjęciach jest chyba Laccaria amethysteo-occidentalis:-)
Lakówka pospolita jest wyjątkowo zmienna. Oglądam sobie jedną rodzinkę i w zależności od pogody, temperatury i wieku grzybki wyglądają zupełnie inaczej. Duże kapeluchy niektórych lakówek są lekko podwinięte - jak młode. Inne rozcapirzone i poszarpane jak halka steranej westernowej ladacznicy. O odcieniach nie piszę, bo to widać na zdjęciach
Pimpek, czy te grzybki na ostatnich zdjęciach - te lejkowate rosły gdzieś w pobliżu olch???
A lakówka pospolita jest - podobnie jak opieńka, traktowana często jako gatunek zbiorowy i do tego bardzo zmienny. Niedawno zaczęto wyróżniać L. wyniosłą (L. proxima) jako osobny gatunek. W wielu atlasach L. laccata i L. proxima są traktowane jako jeden gatunek:-)
Tak sobie pomyślałam, że niezależnie od tego, co Pimpek na temat drzewostanu wokół "lejkowatych lakówek" doniesie to ja i tak wysunę przypuszczenie, że te lejkowate to są nie lakówki tylko mleczaje pępówkowe (Lactarius omphaliformis). O!.