Jest to turzyca z łąki torfowej, ma cienkie (do 0, 5 cm), długie kłosy (ponad 10 cm) kłosy żeńskie, podparte długimi podsadkami, dłuższymi od kwiatostanu. Na szczycie dziwne kłosy, jakby nie wykształcone kłosy żeńskie, oraz cienkie, długie kłosy męskie. Łodyga w górę b. szorstka, ostrokanciasta. Turzyca lużno rosnąca, ale w jednym miejscu, chyba rozłogowa. Zdjęcia wczorajsze, woj. łódzkie.
Miałbys czas na eksperymenty kulinarne?
Moze bys upiekł trochę ziarenek?
pierwsze 3 minuty youtube.com
Poszukałem trochę w necie i wyszło mi, że to t. sina, C. flacca (?). Tylko o takich nietypowych, cienkich i długich kłosach.
To nie jest C. flacca, pewnie C. gracilis. Ale te cechy o których piszesz wskazują że może to być i mieszaniec, u turzyc mieszańce są dość częste.
Chyba rzeczywiście masz rację: kiedy poczytałem np. w kluczu L. Rutkowskiego większość cech się zgadza co do C. gracilis, (C. acuta). Szczególnie opis podgatunku C. acuta ssp. acuta: przysadki ostre i dłuższe od pęcherzyków; kłosy żeńskie zwisające l. przegięte, wiotkie, najniższe na dł. szypułkach, itp.
Nawet liść okazu, którego zabrałem do domu, wysychając zawinął się na brzegami na zewnątrz. Oczywiście krzyżówka niewykluczona, ale nawet jeśli, to cechy C. gracilis są b. wyraźne i dominują. B. dziękuję za rozpracowanie tej zagadki.