Jednym z najstarszych, wciąż działających zakładów wydobywczych w Libiążu jest Kamieniołom pod Lasem. Jego sztandarowym produktem jest stosowany w budownictwie dolomit diploporowy. Ponadto produkuje się tutaj kruszywa z dolomitów kruszconośnych. Oto mapa firmy Compass z lokalizacją tego miejsca.
Nasz spacer zaczynamy od przystanku Kamieniec. Tutaj widzimy bloki dolomitu diploporowego w przekopie bocznicy kolejowej.
Do samego zakładu doszliśmy ulicą Kamienna. Na ścianie budynku wciąż znajduje się tabliczka, świadcząca o wieloletniej tradycji tego zakładu. Szkoda, że nie podano roku, ale numer telefonu jest wyraźną przesłanką. Pod obecną nazwą firma istnieje dopiero od 1993 roku.
Wchodzimy na teren niecki wyrobiska. To zrozumiałe, że w partiach nie eksploatowanych rozgościła się brzoza brodawkowata - Betula pendula.
Niemalże za rogiem jest już prawie las, w którym pojawia się większa ilość sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.
Podążamy dalej w kierunku północnym obserwując w związku z tym wschodnią ścianę wyrobiska. Jesteśmy tak w przybliżeniu w połowie jej długości. Tutaj na początku dominuje sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.
Jest też brzoza brodawkowata - Betula pendula oraz inne gatunki wierzb - Salix.
W drugim, ostatnim odcinku skupimy się przede wszystkim na ścianie północnej wyrobiska.