Mam pytanie do Marcina PIątka <ponieważ wy się. znacie dobrze na Aphyllophorales. Czy mógłbyś sprawdzić czy są znane nowe stanowiska grzyba Erythricium laetum<który figuruje na Czerwonej Liście Grzebów w kategorii wymarłych.
Z Polski znane jest tylko jedno stanowisko Erythricium laetum z okolic Międzyrzeca Podlaskiego, ale pochodzi ono z początku 20 wieku. Potem nikt nie znalazł tego grzyba u nas.
Marcin
No to jest duża szansa że mamy nowe stanowisko tego grzyba. Owocniki odpowiadające opisom zarówno makroskopowym jak i mikroskopowym znalazłem tej wiosny na korze u podstawy pniaków Populus. Mam materiał zielnikowy i jeśli jesteście zainteresowni to mogę go przesłać do sprawdzenia.
Jasne że chcemy. Czekam na owocniki. Jeżeli to rzeczywiście Erythricium laetum to jest to bardzo ciekawe znalezisko. Niewiele jest Corticiaceae o różowym hymenoforze więc oznaczenie nie będzie trudne.
Marcin
Szukam hobbystów grzybobrania z Częstochowy. Odezwijcie się proszę.
Mam pytanie do Tomasza Ślusarczyka. Czy wysłałeś te okazy Erythricium laetum do mnie, bo jak dotad nic nie dotarło? A ciekaw jestem czy to rzeczywiscie ten gatunek.
Marcin
Mój adres to:
Marcin Piątek
Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN
ul. Lubicz 46
31-512 Kraków
Ostatnio byłem strasznie zalatany niestety. Wyślę Ci jeszcze dziś. Pozdrawiam
Dostałem dzisiaj okazy Erythricium laetum. Dziękuje. To rzeczywiście ten gatunek. Bardzo ładny i ciekawy to grzyb. Czy mogę go sobie zostawić w naszym zielniku? A na przyszłość to chętnie służę pomocą przy oznaczaniu Aphyllophorales, ostatnio zwłaszcza interesują mnie Corticiaceae. Mimo że w Polsce podano już 303 gatunki tych grzybow to wciąż jest jeszcze wiele do odkrycia, np. w Norwegii tych grzybów jest 439!!!
Pozdrawiam
Marcin
A proszę bardzo ja mam jeszcze trochę u siebie. Czy miałbyś możliwość przesłania mi mail-em listy Corticiaceae znalezionych w Polsce. Może zebrałem jakiś jeszcze gatunek którego nie notowano w Polsce albo jest bardzo rzadki i sam jeszcze o tym nie wiem. Jest bardzo mało informacji na temat rozmieszczenia tych grzybów w kraju, a opracowania mikologiczne rezerwatów koncentrują się głównie na Agaricales. Mój e-mail to funalia@wp.pl[mailto:funalia@wp.pl]