Po powrocie z Płazy posiliłem się nieco a następnie aby nie zgnuśnieć odbyłem drugą rowerową przejażdżkę, tym razem z dzieckiem. Tym nie mniej to i owo dokumentowałem. Oto mapa firmy Compass z oznaczonymi punktami.
Zanim jeszcze ruszyłem w drogę w punkcie pierwszym, w ogrodzie sąsiada bohaterem sesji fotograficznej uczyniłem pasożyta orzecha włoskiego - Juglans regia. Jest to grzyb - Microstroma juglandis. Systematyka tego gatunku przedstawia się następująco - Basidiomycota > Exobasidiomycetes > Microstromatales > Microstromataceae
Punkt drugi to ścieżka rowerowa, biegnąca w osi byłej linii kolejowej. Tutaj bohaterem sesji fotograficznej uczyniłem topolę szarą - Populus x canescens.
Następnie dość szybko przejechaliśmy do punktu trzeciego, gdzie trochę odpoczęliśmy. Tutaj znajdowały się zbiorniki z dość interesującą florą oraz fauną. Teraz to już historia. Tego dnia dokumentację zacząłem od rdestnicy kędzierzawej - Potamogeton crispus.
Kiedy tak sobie siedzieliśmy nagle zauważyliśmy, że wokół nas lata mnóstwo modraszków. To będzie dość długa sesja fotograficzna.
Ostatnie zdjęcia wykonane nad tym nie istniejącym już zbiornikiem wodnym przedstawiają betonową ścianę porośniętą gąbkami słodkowodnymi.
Opuszczając okolicę zbiornika udaliśmy się na teren po częściowo rozebranej hałdzie. Były momenty, teraz będzie trup mewy śmieszki. Niestety widok nie jest zbyt wesoły.
Następnie bardzo szybko przemieściliśmy się do punktu piątego, czyli niewielkiego śródleśnego stawu. Tutaj pewnym kontrapunktem dla poprzedniego widoku jest chrząszcz, którego nazwałem kałdunica zielona. Po dyskusji poniżej wyszło, że to zmróżka - Cryptocephalus. Owad przebywa na kwiatach świerzbnicy polnej - Knautia arvensis.
Była też muchówka z gatunku jak mi się wydawało Eristalis arbustorum. W końcu ustaliłem, że to przedstawiciel rodzaju Nowickia a dokładniej Nowickia ferox.
W punkcie szóstym, wracając do domu udokumentowałem kwitnienie lipy szerokolistnej - Tilia platyphyllos.
Reasumując zarówno dziecko jak i ja byliśmy zadowoleni, każde na swój sposób.
Zielony chrząszcz oznaczony jako kaldunica to raczej przedstawiciel rodzaju zmróżka - Cryptocephalus. Duża mucha to Nowickia ferox.
(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 04. marca. 2022)
Piotrze, na pewno Cryptocephalus sp.
Pozdrawiam