bio-forum.pl

2008-06-06 Bolęcin - pięć migawek

bez logowania - można przeglądać

od cze.2010
#0

1. 2008-06-06 Bolęcin - pięć migawek
31.lip.12 10:01
Piotr Grzegorzek

Tego dnia odbyłem lekcję muzealną w terenie z grupą bolęcińskiej młodzieży. Nie fotografowałem zbyt wiele, bo musiałbym się powtarzać, ale dobre i to, jako przyczynek do wiedzy o tej okolicy. Na początek mapa firmy Compass, gdzie zaznaczyłem wszystkie pięć udokumentowanych miejsc.

Punkt pierwszy to trawnik przed szkołą podstawową. Tutaj na jakimś selerowatym oplecionym powojem polnym - Convolvulus arvensis rozgościła się strojnica baldaszkówka.

Punkt drugi to otoczenie skałki triasowej. Tutaj udokumentowałem kozibród łakowy - Tragopodon pratensis.

Samej skałki tego dnia nie fotografowałem. Niewielki fragment wyłania się z lewej strony zdjęcia. Tak wyglądał teren na północ od niej. Na horyzoncie widać zabudowania Trzebini, w tym Osiedle ZWM.

Następnie bardzo szybko poszliśmy do lasu położonego na zachód od skałki. Tutaj w punkcie trzecim natrafiliśmy na skupisko dość okazałych świerków pospolitych - Picea abies.

Punkt czwarty to kilka miejsc w niecce wyrobiska nieczynnego kamieniołomu Skała Bolęcka. W owym czasie pewien przedsiębiorca czynił przymiarki do wznowienia eksploatacji. Ludność miejscowa, co zrozumiałe rozpoczęła akcję protestacyjną. W owym czasie zauważyłem, że obawiała się utracić doskonałe miejsce do składowania odpadów, co widać na załączonych obrazkach.

Środkowa część najniższego poziomu wyrobiska była słabo zadrzewiona. Dominuje tutaj brzoza brodawkowata - Betula pendula.

Tutaj też na poboczu natrafiłem na skupisko porostu. Pozostańmy przy tym, że to tylko jakaś pawężnica - Peltigera. To jedyne zdjęcie tego gatunku z tego miejsca. Ostatecznie nie ważne jak się nazywa, tak czy owak ściśle chroniony.

Opuszczając to miejsce udokumentowałem kolejne skupiska śmieci, głównie z kategorii budują, remontują, urządzają.

Punkt piąty, to droga położona na północ od lasku w drodze ze Skałki Triasowej. Tutaj bohaterem sesji fotograficznej był samiec jaszczurki zwinki. Na zdjęciach widać, że opijają go kleszcze.

Chociaż przyglądał mu się tłum uczniów a ja, zniżywszy się do jego poziomu operowałem aparatem gad zachował siłę spokoju.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji