Traganek pęcherzykowaty - Astragalus cicer. Tutaj jest mój fotoreportaż z jego udziałem - [bf#491281]
Mam trochę wątpliwości, ze wzgledu na zbyt owalne liście tego traganka. Sprawę czy to traganek pęcherzykowaty, czy szerokolistny definitywnie rozstrzygnęłoby pokazanie strąków
Jeżeli tylko będzie taka możliwość, postaram się jeszcze raz pójść w to miejsce i je sfotografować, było dość łatwo dostępne i niedaleko domu. Myślę, że nie będzie z tym większego problemu :)
Wątpliwości biorą się stąd, że do traganka przyplątała się jakaś wyka. Mamy tutaj klasyczne dwa w jednym, albo jak kto woli pomieszanie z poplątaniem. Proszę zwrócić uwagę na wąskie liście z pędów kwitnących, oraz bardzo gęsto ułożone kwiaty. Po koniec tego wątku - [bf#492622] - jest typowy traganek szerokolistny.
Tak jak rzekłem na początku, traganek pęcherzykowaty - Astragalus cicer.
Wszystko się zgadza, Piotr miał rację, to Astragalus cicer. Traganek szerokolistny nie ma tak gęsto ułożonych kwiatów. Potwierdza to też biblijna sentencja "po owocach go poznacie" :)
Szkoda, że u mnie ten gatunek nie rośnie. Gleb zasobnych w wapń u nas ci... niedostatek. Pozdrawiam
(wypowiedź edytowana przez Borealis 04. lipca. 2012)
No właśnie - gdzie to w Łodzi są takie gleby zasobne w wapń?
Przyznam się szczerze, że roślinę spotkałam na osiedlu łódzkich domków jednorodzinnych, na zwykłym, trochę zachwaszczonym trawniku. Dawniej w miejscu tego osiedla znajdowały się obszerne pola i lasy, obecnie wykarczowane.: ( Prócz traganka rośnie tam również koniczyna pogięta, farbownik polny, żmijowiec zwyczajny, trochę kozibrodów, parę okazałych wiesiołków i o ile pamiętam psianka słodkogórz. Nawet się nie spodziewałam takiego gatunku, przypuszczałam, że to szerokolistny;D jeszcze raz bardzo dziękuje za pomoc w oznaczeniu i zainteresowanie wątkiem :):)
(wypowiedź edytowana przez kropelkarosy 04. lipca. 2012)
(wypowiedź edytowana przez kropelkarosy 04. lipca. 2012)