Powracając do przeszłości zajrzymy do Mysłowic Dziećkowic. Tego dnia, na zakończenie jednej z sobotnich wycieczek udaliśmy się w słynnego wapiennika. Oto mapa firmy Compass z oznaczonymi punktami tego fotoreportażu.
Tuż za mostem nad Przemszą znajduje się niewielka stodoła, która w dostępnych mi źródłach jest opisywana jako pozostałość po hucie Luiza. Pomimo, że wygląda jak wygląda stoi do dziś.
Z jej okolicy poprzez niewidoczną stąd Przemszę zerkamy w kierunku Jaworzna. Na horyzoncie widać parę unoszącą się nad chłodniami kominowymi elektrowni.
W pobliskich zadrzewieniach przydrożnych trafił się okazały jesion amerykański - Fraxinus americana.
Jesteśmy już w punkcie drugim, czyli w sąsiedztwie wapiennika. Na początku naszą uwagę, jako botaników powinien przyciągnąć łan skrzypu zimowego - Equisetum hiemale.
Przyroda wyraźnie bierze go we władanie. Tutaj robi to klon zwyczajny - Acer platanoides.
Towarzystwa dotrzymuje mu dziki bez czarny - Sambucus nigra.
Są tutaj również jesiony. Jest jesion amerykański - Fraxinus americana, jest jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.
Ot tej chwili zaczyna się punkt trzeci, ponieważ wyszliśmy na wierzchowinę. Na początek oglądamy wapiennik odgórnie.
W sąsiedztwie, jako źródło surowca znajduje się nie mniej słynny kamieniołom wapieni z warstw gogolińskich górnych. Więcej pisałem o nim tutaj - [bf#387954] Oto jedna z płyt wapieni zalegających w wyrobisku.
Oglądamy teraz dokładnie jedną z płyt wapiennych. Prosta struktura to koralowiec madreporowy, półkolista struktura poniżej to tak zwane Rhizocoralium.
Spoglądamy teraz w kierunku wschodnim. Na linii horyzontu idąc od lewej strony, druga gałąź zasłania wzgórze Zbójnik w Chrzanowie.