Od czasu, kiedy kamieniołom Balaton stał się Zieloną Perłą Trzebini cieszy się sporym zainteresowaniem także wśród osób, które piszą różnego rodzaju prace naukowe. wówczas jestem proszony o konsultacje. Ten fotoreportaż także powstał przy takiej okazji, kiedy nikt nie przypuszczał, że powstanie koncepcja przekształcenia tego terenu w park i kąpielisko. Na mapie firmy Compass zaznaczyłem punkty w których wykonywałem zdjęcia.
W punkcie trzecim, po przejściu kilku metrów w dalszym ciągu spoglądamy na północny skraj zbiornika.
Z punktu czwartego zerkamy do wnętrza leja krasowego, w którym tkwią szczątki konkrecji kwarcytowej zwanej Wielbłądem.
Z kolejnego punktu rozglądałem się nieco dłużej.
Widok piąty przedstawia panoramę Trzebini. Na środkowym planie znajduje się zachodnia ściana kamieniołomu, a na pierwszym zarośla w północno-zachodniej części niecki wyrobiska.
Widok ósmy to ponownie panorama Trzebini. Tym razem po lewej stronie są dobrze widoczne chrzanowskie wzgórza Żelatowa oraz Zbójnik. Po prawej stronie widzimy trawiastą przestrzeń na koronie wyrobiska.
Widok dziewiąty to ściągnięta aparatem część północnej ściany wyrobiska, którą w owym czasie jeszcze uważałem za schody tektoniczne.
Kolejne dwa zdjęcia, ujęcia 10 i 11 wykonałem w drodze powrotnej. To przebarwiające się krzewy derenia świdwy - Cornus sanguinea.