wygląda mi na Galium boreale
nie widać na zdjęciach liści i ich nerwacji, bez tego ja bym nie zidentyfikował G. boreale.
Drobne listki pod kwiatostanem na drugim zdjęciu zdecydowanie wykluczają Galium boreale. Podejrzewam, że to Galium mollugo według dawniejszych ujęć systematycznych.
No i wszystko jasne - Galium album
W tutejszym atlasie: atlas-roslin.pl - napisano: Pospolita. Łąki, murawy, przydroża, zarośla, skraje lasów.
"Gatunek charakterystyczny (Ch.) dla: Cl. Festuco-Brometea (murawy kserotermiczne).
Ekologiczne liczby wskaźnikowe:
- liczebność stanowisk: 2 - mała liczba stanowisk (do stu)
- tendencje dynamiczne w ostatnich dziesięcioleciach: +1 - obserwuje się wzrost liczby stanowisk (lub wyraźny przyrost liczebności osobników na stanowiskach"
Czy te informacje nie są sprzeczne? Czy można określić roślinę jako "pospolita" jeśli ma małą liczbę stanowisk (do 100)?.
Druga sprawa: w kluczu Rutkowskiego napisano: "nerw środkowy mało wydatny". Czy na tych zdjęciach tak widać?
dziękuję
Dzięki za zwrócenie uwagi na budzący zamieszanie opis na stronie Galium album.
Zamieszanie bierze się z różnego traktowania taksonu. W ekologicznych liczbach wskaźnikowych Zarzyckiego jest to wąskie ujęcie.
Gatunki z rodzaju Galium nie są narazie głębiej opracowane w atlas-roslin. pl. Normalnie doszło by do tego podczas opracowania odpowiednich arkuszy mojego zielnika. Aby nie czekać z tym, postaram się doraźnie przyjrzeć jakie, jednolite podejście przyjąć dla kompleksu mollugo/album w atlasie i usunąć zamieszanie na stronie.
Ale to już po świętach, przy okazji kolejnego uaktualnienia atlasu.
Mała liczba stanowisk, to tak odnośnie wypowiedzi A. K. wynika moim zdaniem z małej liczby osób rozróżniających "nowe" gatunki wyodrębnione w ramach szeroko pojmowanej Galium mollugo.