Widuję je w lesie na brzozach, ale zawsze w stadium czarnej, brzydkiej twardej kory. Nie pamiętam, które stadium jest doskonałe, a które nie-. Kiedy i jak mam poszukać tego drugiego stadium. Na fotografiach widziałam, że jest to brązowe. Interesuje mnie to bardzo, ponieważ od kilku lat przyglądam się temu. Grzyby to moje hobby.
Mam ładne fotografie sprzed dwóch lat tego gatunku i tyleż czasu przygotowuje się aby wreszcie zrobić stronę.
Forma niedoskonała to te narośla.
Doskonała tworzy się podobno po śmierci drzewa, pod korą, tak że pewnie jest przeoczana, albo drewno wcześniej ląduje w piecu.
Strona będzie na dniach pod:
Dziękuję Ci Admin
Fotki już tam są.
Przy okazji - na liście dodatkowych fotografii - w jej drugiej połowie jest seria fotografii narośli na brzozie innego typu - z masą wewnętrzną utworzoną przez drewno (a nie grzybnię) i pokryte "hiperaktywną" korą z masą zastopowanych w rozwoju pączków.
Może ktoś z leśników albo okolic wie co tworzy takie narośla? Co jest ich przyczyną.
Tak przeglądam sobie archiwum w poszukiwaniu czegoś ciekawego i proszę:-)
Marku, też zdarzało mi się napotkać takie narośla - kora silnie się rozrastała, w niej było bardzo wiele pączków - niektóre się rozwijały, wyrastały z nich gałęzie. Wiesz już może co to jest?
Możliwe, że to jakaś choroba wirusowa - wirusy często powodują powstawanie narośli, bujanie niektórych tkanek, zmianę zabarwienia, kształtu, tworzy się coś na kształt roślinnych nowotworów, ale nie chciałbym snuć takich "poszlakowych" domysłów:-))
Dokładnie tak jak piszesz. To bujanie tkanek, a przyczyna wirusowa albo genetyczna co niemal na jedno wychodzi.
Niczego konkretniejszego się nie doszukałem.