bio-forum.pl

Problemy z krzewami

bez logowania - można przeglądać

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

1. Problemy z krzewami
2.maj.04 23:01
Dorota Wabno (Wabdor) ("Wabdor")

Jak i kiedy powinno się przycinać hortensje?

Proszę o informacje o daturach (bieleniach)!

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

2. Problemy z krzewami
3.maj.04 11:23
Przemek Nowicki (Novik) ("Novik")

Cięcie mające na celu zagęszczenie korony i wykształcenie większej ilości kwiatostanów wykonuje się wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji. Wycina się pędy suche, a pozostałe skraca o 1/3 - 1/2. Hortensje wytwarzają kwiatostany na wierzchołkach tegorocznych pędów. Przekwitnięte kwiatostany dobrze jest usunąć na zimę, bo szpecą roślinę. Co kilka lat warto wykonać cięcie odmładzające przycinając wszystkie pędy na wys. 20-40cm.

A datury to ogrodowe odmiany bielunia - rośliny występującej tu i ówdzie dziko na terenie kraju. Uwaga: jest trująca!! W małych ilościach silnie halucynogenna - szczególnie nasiona. U nas datury (niekiedy nazywane anielskimi trąbami) uprawiane są w donicach, gdyż są wrażliwe na mrozy i wymagają przeniesienia na zimę do chłodnego i w miarę widnego pomieszczenia (weranda, garaż). Na początku maja w zasadzie można wystawiać donice na zewnątrz.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

3. Problemy z krzewami
8.maj.04 14:01
Dorota Wabno (Wabdor) ("Wabdor")

Z moim żylistkiem, który właśnie niedługo zacznie kwitnąć zaczyna się robić coś niedobrego. Listki zaczynaja być kędzieżawe i skręcają się. Nie zaobserwowałam na nich żadnych szkodników, ani ich

jajeczek. Czy to jakaś choroba odgrzybiczna? Co mam zastosować?

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

4. Problemy z krzewami
8.maj.04 22:18
Przemek Nowicki (Novik) ("Novik")

Skoro nie widać żadnych owadów, natomiast widać efekty może to być choroba grzybowa. Przyjrzyj się jesnak jeszcze raz - owady takie jak przędziorki są naprawdę niewielkie. Jeśli mimo wszystko ich nie zauważysz, to przyczyną może być jednak grzyb, wirusy dają nieco inne objawy - głównie mozaikowate przebarwienia. Objawy grzybowe nasilają się zwykle podczas wilgotnej pogody. Jeśli porażonych liści jest mało - usuń je z rośliny i wyrzuć - pod żadnym pozorem nie na kompost! Roślinę opryskaj którymś z preparatów grzybobójczych, tzw. fungicydów. Najpopularniejsze z nich to Dithane, Bayleton, Topsin lub Miedzian. Bliższych informacji udzielą Ci w sklepie ogrodniczym. W przypadku, gdybyś jednak zauważyła jakieś dziwne owady, to użyj któregoś z insektycydów, np. Roztoczolu, Owadofosu lub Metoxu. Powodzenia!

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

5. Problemy z krzewami
18.maj.04 11:40
"siwa" (b/log.)

mój różanecznik obrasta mchem. czy to możliwe, że ma zbyt kwaśne podłoże? Jeżeli tak to w jakim przedziale powinno miescic sie pH gleby pod te rośliny. a może jest inna przyczyna tej przypadłości. co prawda nie jest on uprawiany w optymalnych dla niego warunkach - stanowisko jest zbyt słoneczne, ale niestety nie mam dla niego bardziej odpowiedniego.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

6. Problemy z krzewami
18.maj.04 21:46
Przemek Nowicki (Novik) ("Novik")

Nie bardzo mogę sobie wyobrazić jak ten mech porasta krzew różanecznika. A optymalne pH dla tych roślin wynosi 4-5, jest więc dosyć niskie. Rośliny te tolerują półcień, ale jeśli posadziła go Pani na suchym i słonecznym miejscu to padnie na pewno. Na stanowisku słonecznym należy więcej podlewać, szczególnie na przedwiośniu, gdy promienie słoneczne robią się coraz ostrzejsze a deszcze nie padają. Jak różanecznik się nie utrzyma to proponuję coś odpowiedniejszego na to stanowisko. Proszę pamiętać o zasadzie, że to rośliny dobieramy do stanowiska a nie na odwrót. A preparat zwalczający mech dostanie Pani w co drugim sklepie ogrodniczym.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

7. Problemy z krzewami
9.cze.04 14:22
"Michalina" (b/log.)

Chcę nawiązać do tematu cięcia hortensji.

Wg. mnie, hortensje kwitną na zeszłorocznych pędach i nie można ich wiosną przycinać. Mam hortensję, która czasem w zimie przemarza i wiosną odrasta od korzenia. wtedy wcale nie kwitnie. A może jest jakiś sposób, aby jednak zakwitła? Natomiast po dobrym przezimowaniu pędów - krzew kwitnie. Czy moje spostrzeżenia są błędne?

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

8. Problemy z krzewami
10.cze.04 19:11
Przemek Nowicki (Novik) ("Novik")

No tak, słusznie - hortensja ogrodowa kwitnie na zeszłorocznych pędach, natomiast h. drzewkowata i bukietowa zakwitają tylko na tegorocznych pędach.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji