bio-forum.pl

Nardo-Juncetum squarrosi i Calluno-Nardetum - (zdjęcia framgentów tabeli + opis terenu)

bez logowania - można przeglądać
#3

od sie.2007
#0

1. Nardo-Juncetum squarrosi i Calluno-Nardetum - (zdjęcia framgentów tabeli + opis terenu)

Witajcie!

Chciałabym zaczerpnąć Waszej opinii w tej sprawie. Mam tu 2 fragmenty moich tabel fito. Przyporządkowałam je do 2 zespołów: Nardo-Juncetum squarrosi i Calluno-Nardetum.

Płaty te nie są bardzo dobrze wykształcone: nie ma dominacji N. stricta, czy D. decumbens, jednak chcę podkreślić, że są to płaty niewielkie obszarowo, zebrane z całego terenu, znajdują się na pograniczu łąk i boru. Widać zresztą na zdjęciu wkraczanie borówek i nalotu drzew i siewek. Występują na terenie, który przechodzi od łąk świeżych, przez wilgotne, do zbiorowisk szurawowych, z elementami roślinności torfowiskowej. Podkreślić trzeba, że teren ten jest nieużytkowany, poza 1-2 niewielkimi pasami łąk (mój teren badań to ok 100 ha), przy czym niegdyś był osuszany.

W mojej interpretacji, te 2 tabele nawiązują do mokrych psiar, szczególnie zawierające P. sylvatica, jednak chciałabym podkreślić, że są powierzchniowo niewielkie, być może niegdyś były wypasane, kiedy jeszcze te łąki były użytkowane ekstensywnie. Nie jestem jednak przekonana do tego, czy mogę na podstawie takich zdjęć wysnuć te 2 zespoły, czy ograniczyć się do określenia ich do związku Nardetalia, nadmieniając iż wykazują cechy mokrych psiar i tłoków.

Zamieszczam zdjęcie fragmentów tabel i 2 zdjęcia siedliska.

od maj.2007
#0

2. Nardo-Juncetum squarrosi i Calluno-Nardetum - (zdjęcia framgentów tabeli + opis terenu)

Tabela po lewej moim skromnym zadniem mimo braku Juncus squarrosus (!) ewidentnie przedstawia mokre psiary ze związku Nardo strictae-Juncion squarrosi (Oberd. 57) Pass. 64. Nie wiem, gdzie były wykonywane zdjęcia, ale moźe to właśnie jakaś wschodnia postać zubożała zespołu Juncetum squarrosi (= Nardo s.-Juncetum squarrosi).

Prawa tabela jest bardziej problematyczna, to są również ewidentnie mokre siedliska, a Calluno-Nardetum to syntakson reprezentujący bardziej suche psiary, więc nie mam pomysłu.

od sie.2007
#0

3. Nardo-Juncetum squarrosi i Calluno-Nardetum - (zdjęcia framgentów tabeli + opis terenu)

Dziękuję za odpowiedź Panie Michale.

Ostatecznie postanowiłam zaliczyć lewą tabelę, zgodnie z Pana sugestią, do Nardo-Juncetum squarrosi, a tabelę po prawej jako Zbiorowisko z Calluna vulgaris. Pojawia się ono w sąsiedztwie boru wilgotnego nawiązując florystycznie z 1 strony do Molinietalia, a z drugiej zaczynają wkraczać tu gatunki leśne, co jest dowodem na wtórną sukcesję do lasu lub jako mało powierzchniowe wyspy pośród zbiorowisk łąkowych, na siedliskach umiarkowanie kwaśnych.

Zapewne w przeszłości płaty te były użytkowane kośno-pastwiskowo, lez teraz zaniechano zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeszcze raz bardzo dziękuję! :)

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji