bio-forum.pl

Trichoderma viride

bez logowania - można przeglądać

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

1. Trichoderma viride
24.maj.06 19:09
Wioleta Olszanicka ("loczek")

poszukuje jak najwięcej informacji dotyczących tego grzyba, bede bardzo wdzięczna za pomoc

od kwi.2004
#0

2. Trichoderma viride

Patrzyłaś u Olarasa?

grzyby.strefa.pl

od sie.2005
#0

3. Trichoderma viride
25.maj.06 00:51
Anamorf

albo tutaj:

grzyby.pl

===================

Trichoderma viride (zielone pleśnie): w różnym okresie uprawy można na podłożu lub okrywie zaobserwować zielone pleśnie rozwijające się zwłaszcza na obumierającej grzybni pieczarki, pozostawionych na półkach wyrwanych owocnikach, korzonkach czy warstwie okrywowej. Te pleśnie rozwijają się głównie na martwej materii.

bankenchampignons.nl

================================================

Trichoderma harzianum, T. viride, T. koningii - zielona pleśń

Zielona pleśń wywołana Trichoderma harzianum cechuje się białą agresywną grzybnią porastającą ziemię okrywową i grzyby powodując ich podgnicie. Powstała ewentualnie masa zarodników jest w kolorze szmaragdowo zielonym. Mocno zainfekowany kompost staje się jałowy. Obecnie jest to najpoważniejsza choroba w amerykańskim przemyśle pieczarkarskim. Na wielu farmach, jak tylko zauważy się zaatakowane przez pleśń połacie kompostu, rozpyla się na nie sól. Niezbędne są ścisłe warunki sanitarne. Dezynfekcja półek, tacek, ścian, podłóg, itp. jest kwestią rutyny, ale staje się koniecznością w przypadku wybuchu epidemii. Do czyszczenia powierzchni dostępnych jest wiele firmowych środków. Ich podstawowe składniki to chlor, jodyna, fenol lub amoniak. W gospodarstwach rolnych powszechnie korzysta się z preparatów dezynfekujących - do sprzętu sanitarnego, do zmywania pomieszczeń. Inne zielone pleśni mogą być lepiej określone jako oznaki dopóki nie zachowują się agresywnie, jak T. harzianum. Te odmiany Trichodermy produkują zarodniki także na warstwie okrywowej, mogą je produkować również na zainfekowanych grzybach. Pleśń ta wskazuje na obecność węglowodanów, prawdopodobnie spowodowane jest to niewystarczającą ilością azotu w Fazie I lub w czasie podkompostowywania. Podobno T. viride produkuje toksyny które rozpuszczają ścianki komórek grzybów. Mokry, ubogi przed pasteryzacją w amoniak kompost, kiepskie warunki sanitarne, muchy, (anaerobiosis), i inne czynniki wpływają na rozwój zielonej pleśni. Pleśń ta powszechnie występuje w wiórach drzewnych i często spotyka się ją w specjalistycznej produkcji grzybów.

Trichoderma jest często mylona z pleśniami Penicillium lub Aspergillus (i vice versa), dzieje się tak ponieważ są do siebie bardzo podobne i bez mikroskopu ciężko powiedzieć, która jest która. Z tego powodu poniższe zdjęcia pokazują któreś z nich.

66.249.93.104

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

4. Trichoderma viride
25.maj.06 15:39
Ola Szymanska ("dziambulwa")

kurcze, ja jakoś nie mogłam tutaj znaleźć. w każdym bądź razie dziękuje za pomoc.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

5. Trichoderma viride
25.maj.06 22:05
Wioleta Olszanicka ("loczek")

jako autor tego wątku również bardzo dziękuje panu Markowi za pomoc

od sie.2005
#0

6. Trichoderma viride
25.maj.06 22:26
Anamorf

nie ma problemu, cała przyjemność po mojej stronie.

znalezienie tego zajeło mi mało czasu.

akurat, przypadkiem często wyszukuję różne rzeczy w sieci i mam wprawę. jest oczywiste, że nie każdy szybko jest w stanie odnaleźć szukaną wiadomośc w internecie. sam często ma forum pytam o informacje, których uzyskanie od kogoś wydaje mi się szybsze, niż poszukiwanie jej indywidualnie.

pozdrawiam

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji