Jaskier kaszubski (Ranunculus_cassubicus) -
Zwróć uwagę na kształty liści. Różnią się między sobą głównie tą cechą, przynajmniej te pospolite.
Jaskier kaszubski jest co prawda nie za częsty, ale ładny.
Natomiast te, które często porastają łąki to rozłogowy, lub ostry. Na zdjęciach widać duże różnice.
Jaskier kosmaty jest orzęsiony i rośnie w wilgotnych miejscach, liście też są dosyć charakterystyczne.
Jeśli to jeszcze mało, to daj znać;)
Pozdrawiam
Dziękuję bardzo, teraz już widzę różnice :)
Z jaskrów, które częściej można spotkać, jest jeszcze jaskier różnolistny Ranunculus auricomus L. s. l. (na łąkach i w wilgotnych lasach, głównie łęgowych, teraz kończy kwitnienie), ma charakterystyczne górne liście poniżej kwiatów, o wąsko podzielonych łatkach.
Kolejny gatunek - to jaskier bulwkowy R. bulbosus L. rosnący na murawach, miedzach - w miejscach suchszych i ciepłych. Ma większe kwiaty i owłosione działki, które się odchylają w dół, są też dobre cechy liści, a ostateczne potwierdzenie może dać odkopanie bulwki.
Na wilgotnych łąkach z kolei częsty jest jaskier płomiennik R. flammula L. - płożący, z liśćmi przeważnie eliptycznolancetowatymi.
W niektórych rejonach kraju (głównie w widnych lasach) częsty jest też jaskier wielokwiatowy R. polyanthemos L. - podobny do jaskra ostrego, ale o szypułkach kwiatowych bruzdkowanych, stąd przy kręceniu w palcach - kanciastych (u j. ostrego - okrągłe).
Nad wodami rośnie jaskier jadowity R. sceleratus L. - żółtawozielony, wyraźnie inny niż poprzednie.
Rzadziej, w szuwarach nad wodami, rośnie jaskier wielki R. lingua L., wysoki, o liściach lancetowatych i kwiatach największych z naszych pospolitych jaskrów.
Inne gatunki są rzadsze (z wyjątkiem kilku górskich - w górach rozpowszechnionych). M.