Cześć,
oprócz przeslicznej Naevia raripila (= Hyalopeziza raripila (Höhn.) Huhtinen (1988)) [index: 20060509-004-PERZ] i kilku grzybków koprofilnych znalazłem sporo Pyrenopeziza [index 20060509-003-PERZ].
Wstepnie oznaczyłem ją jako Pyrenopeziza chailletii (Pers.) Fuckel (1870) - ale coś mi nie pasowało. Jakies takie inne włoski (1-częściowe), duże zarodniki no i w kluczu Declerq-a nie jest wymieniony ten substrat.
Szukając i grzebiąc otrzymałem wreszcie od Andreasa publikację, w której opisuje nowy dla nauki gatunek Pyrenopeziza baraliana Gminder (2006) jako Pyrenopeziza często mylona z P. chailletii, występująca na mokrych gnijących łodygach Lepięzników (Petasites) z 1 (-2) częściowymi włoskami i większymi zarodnikami.
Czyżby?
Byłoby fajnie, prawda? Publikacja opisująca ten nowy dla nauki gatunek ukazała się ledwie cztery tygodnie temu :)
Skoro teraz wszyscy chodzą po lepiężnikach szukając smardzy - poszukajcie tej Pyrenopeziza! Olaras??
Jak uzbieramy więcej stanowisk to może z tego powstać ładna publikacja!
pozdrawiam
Pimpek
Jeśli znasz niemiecki to ten instytut zajmuje się tym grzybem dgfm-ev.de
Dziękuję Michał.
Publikacja autorstwa Andreasa ukazała się właśnie w Zeitschrift für Mykologie, Band 72 (1): 1 - 86, März 2006. Andreas jest członkiem DGfM oraz naszym forumowym kolegą :)
Jutro jeszcze raz posiedzę dłużej sobie nad tymi żywymi Pyrenopeziza, żeby mieć pewność, że to one. Ze szkiców, które wykonałem obserwując te z 09-maja (teraz już się wysuszyły) wychodzi mi własnie ona, ale nie szkodzi raz jeszcze sprawdzić.
Będę zaglądać lepiężnikom pod liście:-)
A jeśli można spytać to gdzie go znalazłaś
Czy lepiężniki to jedyne środowisko gdzie występuje, bo rozumiem, że na częściach roślin martwych lepiężników?.... czy na innych też?...
Gatunek jest opisany jako wystepujący na lepięznikach. Wiele makroskopowo identycznie wyglądających Pyrenopeziza rośnie na innych substratach - nie jest (? ( wykluczone, że na lepięznikach są i inne P.
Te, które były badane żeby opisać gatunek pochodzą tylko z lepięzników.
Michale - Polska > Dolnośląskie > Kotlina Kłodzka > Gmina Międzylesie
pimpek... jak ty potrafisz zachęcić do schylania się ku ziemi. Już raz skutecznie zachęciłeś mnie do poszukiwania Lophodermium, teraz będę się schylać w poszukiwaniu Pyrenopeziza.
Witaj,
ja mam natykalam Pyrenopeziza baraliana tylko pod ogonki lisciowy od Petasites hybridus, tylko w biotope nadbrzezny w potoky górniczy, tylko maja i czerwiec.
Moze byc tesz moge rosnac pod Petasites albus albo paradoxus?
Pyrenopeziza chailletii rosna pod lodygi Apiaceae, ale tesz Aconitum i Ranunculus platanifolius.
Publicatia:
[pod podanym linkiem NIE MA już obrazka: 500\ Can\'t\ connect\ to\ www\. mollisia\. de\: 443\ \ (SSL\ connect\ attempt\ failed\ error\: 0A000410\: SSL\ routines\:\: sslv3\ alert\ handshake\ failure\)]
[pod podanym linkiem NIE MA już obrazka: 500\ Can\'t\ connect\ to\ www\. mollisia\. de\: 443\ \ (SSL\ connect\ attempt\ failed\ error\: 0A000410\: SSL\ routines\:\: sslv3\ alert\ handshake\ failure\)]
Pozdrawiam serdecznie
A teraz, ponieważ się zbliża maj 2007 to należałoby przysiąść w kilka osób, oblecieć lepiężniki w biotopie, który opisał Andreas i który pasuje do mojego znaleziska i odszukać tę ślicznotkę w różnych miejscach Polski.
Można będzie wówczas napisać zgłoszenie z mapką rozmieszczenia. Publikacja będzie bardzo łatwa, bo nie będzie trzeba za dużo literatury szukać :))) Coś o rodzaju i publikacja Andreasa wystarczy :))) Ponieważ nie umiem szkicować w skali to zrobię mikrofotki (dla tego potrzebuję żywego grzybka z sezonu 2007).
Jeszcze na początku maja się Wam przypomnę z tematem :)
ps. mam nadzieję, że to tego czasu wyjdzie Checklist workowców dr Chmiel, bo jeśli w spisie będzie wymieniona Pyrenopeziza chailletii (Pers.) Fuckel (1870) i jeśli na dodatek jako substrat będą lepiężniki - to mamy dużą szansę, że to jest właśnie ten nasz gatunek.