W ubiegłą sobotę byłem na Wyżynie Miechowskiej. Odwiedziłem kilka rezerwatów przyrody, obfitujących w rzadkie gatunki storczyków. Zrobiłem jakieś 500 zdjęć i chciałbym pokazać kilka z nich.
Na początek obuwiki.
Było sporo przekwitających storczyków bladych I storczyki męskie trochę inaczej ubarwione niż te które znam z Beskidu Makowskiego.
I na koniec smutny akcent. Niestety znalazłem dołki po wykopanych storczykach. Trudno powiedzieć co zostało wykopane i skradzione. Niemniej faktem jest, że proceder ten kwitnie na terenie rezerwatów przyrody. Wszystkie storczyki są objęte ochroną gatunkową. Ponadto obuwik jest chroniony na mocy Konwencji Berneńskiej i Dyrektywy Siedliskowej. Kilka gatunków tu występujących to rośliny zamieszczone w,, Polskiej czerwone księdze roślin". Słów brak na ludzką głupotę i pazerność?.
Brak słów na głupotę i pazerność i niewiedzę - próba przesadzania storczyka do ogródka nie ma szans na powodzenie!!!!:- (( (( (
***
Marku, Twoje storcztyki są cudowne! Tak przy okazji - muszą w tym roku się znaleźć w kalendarzu! Ja już na nie głosuję:-)
Czasopismo Echa leśne, numer majowy, zawiera artykuł o storczykach, z ogromną przyjemnością czytałam dzis w pociągu, przypominając sobie informacje, które kiedyś wyczytywałam w książce autorstwa Szlachetko, Skakuj: symbioza z grzybami, wyrafinowane sposoby na zwabienie owadów, "oszukiwanie" owadow;-), jak długo kiełkują, ile lat, nawet do 10, trwa do wydania pierwszych nasion, Doprawdy to fascynująca grupa roślin!!!:-)))
Pozdrawiam "bezkrwawych łowców" storczyków:-)
Barbaro dziękuję!
Storczyki nawet te nasze, są grupą roślin o bardzo ciekawej i złożonej biologii.
Z jednej strony mają wspaniałe mechanizmy przetrwania, z drugiej są bardzo uzależnione od środowiska w którym mogą żyć. Jeśli nie pozostawimy ich w spokoju na tych nielicznych stanowiskach. To nasze wnuki będą je mogły oglądać tylko na zdjęciach.
Wielką rolę w zachowaniu stanowisk storczyków mogą odegrać miłośnicy przyrody, którzy znają stanowiska i zareagują w przypadku zagrożenia stanowisk.
Marku, życzę Tobie, aby wszystkie znane Tobie stanowiska miały szansę na długie i niezakłócone przez człowieka trwanie, podobnie życzenia kieruję do wszystkich znających stanowiska storczyków:-)
Okazuje się że storczyki mogą przetrwać nawet wielką powódź bez uszczerbku. Taka rzecz zdarzyła się u mnie w Dolinie Soły w Kętach. Miejsce to wcześniej było praktycznie pod wodą. Po opadnięciu poziomu wody, udałem się na miejsce i zdziwiłem się gdy zobaczyłem populacje storczyków bez zmian, a same zaś storczyki były świetnej kondycji. Jak widać storczyki sobie radzą z powodzią a z człowiekiem już nie.
Witam. Przepraszam, jeśli pytam nie w właściwym poście, ale jestem nowiuteńki na forum. Być może, dla botaników pytanie jest naiwne, więc prosze mi wybaczyć jako biologowi nieco bardziej "zwierzęcemu". Czy prezentowana na zdjęciu roślina to Gymnadenia conopsea?
Będę wdzięczny za pomoc.
pozdrawiam
Sądząc po liściach, bo kwiaty niestety nierozwinięte - tak.
Następne storczyki tym razem z Beskidu Makowskiego.
dziękuję
Ponownie Wyżyna Miechowska.
Góry Świętokrzyskie.
Ponidzie.
Beskid Makowski.
Okolice Chrzanowa.
Marku. Gratuluje tak bogatych łowów storczykowych.
Darek dziękuję, mogłoby być tych zdjęć jeszcze więcej. Niestety braki czasowe i kiepska pogoda. Poważnie redukują moje plany związane, ze zdjęciami w terenie.
Fajne zielone maleństwa. W tym sezonie już chyba nie zdążę, im zrobić zdjęć. Ale za to w przyszłym roku nie odpuszczę.
Tatrzańskie storczyki.
Przez całe moje życie nie zaliczyłem tylu gatunków co Ty w ciągu jednego sezonu... i pewnie to jeszcze nie koniec.
Ja storczyków widziałem co najwyżej kilkanaście gatunków. Marku ciekawe ile wogóle masz zaliczonych gatunków storczyków. Jak wiadomo z innych postów tą technikę stosuje do paprotników.
Słusznie Andrzej prawi, że to jeszcze nie koniec, ponieważ sezon storczykowy w Polsce kończy się we wrześniu. Kiedy kwitnie kręczynka jesienna, której szukałem w roku ubiegłym. Niestety bez powodzenia, ale mam trochę nowych informacji na jej temat. I mam nadzieję że w tym sezonie mi się poszczęści. Myślę że na chwilę obecną mogę wskazać stanowiska ponad 30 gatunków storczyków.
Ciekawe jest umieszczenie w grupie gatunków narażonych na wyginięcie takich storczyków jak storczyk męski oraz kukułka plamista i Fuscha. U mnie w Beskidzie Małym rośnie tego na potęgę.
Fakt, w Karpatach są jeszcze spore populacje tych gatunków. W pozostałej części kraju, liczebność tych storczyków jest znacznie mniejsza.
Babia Góra.
Zdjęcia są wspaniałe - zazdroszczę kolekcji.
Jakiego używasz aparatu?
Halino, używam aparatu Sony Alfa 700 z podpiętym do niego Tamronem SP90- 2, 8 macro. Do tego typu zdjęć konieczny jest jeszcze dobry statyw i dodatkowa lampa z dyfuzorem.
Sebastianie, ludzie zazwyczaj nie przejmują się roślinami, a one jednak jakoś sobie dają radę. Pomimo wszystkich trudności są i rozmnażają się. Miejmy nadzieję, że jednak to stanowisko pomimo trudności przetrwa.
W tym przypadku wszystko zależeć będzie od zakresu prac ziemnych. Na szczęście nie jest to jedyne stanowisko listery w okolicy, mimo to szkoda mi zawsze każdego takiego okazu.
A tu stoplamek Fuchsa. 1 lipca 2010, rezerwat przyrody Łęg nad Swelinią (na granicy Sopotu i Gdyni). Te, na szczęście, mają się świetnie.
Każde stanowisko storczyków jest cenne, ponieważ są to rośliny rzadkie. A wszystkie gatunki naszych storczyków podlegają ochronie gatunkowej.
Bardzo lubię fotografować stoplamki Fuchsa, bo każdy jest inny. A znalezienie dwóch identycznych, jest chyba niemożliwe.
Beskid Makowski.
Tatry.
Niesłychanie cieszy oglądanie tylu gatunków rosnących i kwitnących gdzieś w realnym świecie storczykowców, które wyszukujesz, Marku!:-)))
Dziękuję, wyszukiwanie ciągle nowych gatunków storczyków nie jest łatwym zajęciem. Ale bardzo wciąga, i po osiągnięciu pewnej wprawy przynosi wyniki. W postaci nowo odkrytych stanowisk.
Beskid Makowski.
Na zakończenie sezonu w Beskidach.
Dla stęsknionych za storczykami. Biały okaz storczyk męskiego.
Na storczyki przyjdzie jeszcze nam poczekać, jakieś dwa miesiące. Jednak zawsze miło obejrzeć coś ciekawego na zdjęciach. Dzięki Darku, za odświeżenie tematu.
Ostatnio udało mi się natrafić na pierwszy kwitnący tego roku storczyk - kukułkę szerokolistną. Zdjęcie wykonane 03 maja na stoku Bujakowskiego Gronia w Beskidzie Małym.
Dariusz, w tym roku storczyki ruszyły troszkę wcześniej. Niestety ostatni śnieg i przymrozki spowolnią wegetację. Mam nadzieję, że nie narobią zbyt dużych spustoszeń.
Tomasz, okolice Miechowa to storczykowy raj. Zawsze chętnie tam wracam. I w tym roku, również pojadę focić na kserotermach. Widzę że wszystko pięknie zaczyna rozkwitać.
Witam :). Czy myślicie, że w okolicach 20 maja jest szansa na kwitnące storczyki blade i purpurowe na południu kraju?
Beato, niestety storczyk blady tego roku, na Pogórzu Cieszyńskim osiągnął optimum początkiem maja. I 20-go chyba już przekwitnie. Natomiast purpurowy powinien pięknie kwitnąć.
Tak właśnie przypuszczałam. Szkoda, bo storczyka bladego nie miałam jeszcze okazji zobaczyć, jedynie na Waszych pięknych zdjęciach. Planuję właśnie wypad w Pieniny, albo może w Sulowskie Wierchy, żeby popodziwiać storczyki.
Myślę że każdy zainteresowany rodzimymi storczykami. I ich ochroną. Powinien w dniach 20-22 maja. Przyjechać na Ponidzie. Na,, Wiosenne spotkanie PTS ". Organizowane przez miłośników storczyków krajowych. Zainteresowani spotkaniem, proszę pisać do mnie na PW. To wyjaśnię co i jak.
Słowacja - Niskie Tatry.
Dzisiaj kolejny storczyk zakwitł w Miechowie.
Beskid Makowski.
Storczyk drobnokwiatowy: Ponidzie 15. 05. 2011r. W Miechowie obuwiki już w pełnym rozkwicie.
Storczyki pięknie nam kwitną.
W Pieninach kwitną teraz buławnik mieczolistny, storczyk męski, kukułka szerokolistna, zaczynają rozkwitać - storczyca kulista, listera jajowata, gółka długoostrogowa, podkolan biały, w pąkach jeszcze, ale pewnie to kwestia kilku dni kiedy zakwitną, buławnik wielkokwiatowy, gnieźnik leśny, stoplamek Fuchsa.
Wędrując po Ponidziu i Wyżynie Miechowskiej. Wszędzie napotykałem dołki po wykopanych storczykach. Łupem pseudo miłośników storczyków padają gatunki najrzadsze takie jak: storczyk drobnokwiatowy, purpurowy, samiczy, dwulistnik muszy, obuwik. Gatunki te są nierzadko na granicy wymarcia. Niestety jeśli proceder niszczenia naturalnych stanowisk, przez wykopywanie będzie nadal kontynuowany. To za kilkanaście lat będziemy mogli oglądać te gatunki tylko na zdjęciach.
Wyżyna Miechowska.
Storczyki z Pienin.
Stoplamek szerokolistny, Podkolan biały, Gółka długoostrogowa, Storczyca kulista, Stoplamek plamisty/Fuchsa.
Miło oglądać kolejne informacje, ale proponuję już zamknąć ten wątek zaś nowe dane o rozkwitających storczykach zamieszczać jako odrębne wątki, bo ten za długo się otwiera.
Z powodu powolnego otwierania się zdjęć - przenoszę temat w inne miejsce.