Na stronach interentowych sa zdjęcia drzewek. A tu krzew, No i kolor zupelnie inny, tam jest najczęsciej szarozielony, a tu zielony.
Może to odmiana. ale jaka?
Więcej się nie da wycisnąć z tego zdjęcia, skoro nie można spojrzeć na igły i inne istotne szczegóły.
Ja nie byłbym nawet pewny, czy wirginijski, choć jest podobny i odmian krzewiastych ma sporo.
Trzeba pamiętać, że u jałowców zmienność wewnątrzgatunkowa jest ogromna, a systematyka międzygatunkowa jeszcze nie do końca ustalona, stąd nie mając widocznych istotnych cech, nie ma ŻADNEJ 100% pewności, który to konkretnie takson.
Więć jaka opcje przyjąć?
W jakim kieruku isc? CO robic?
Zawsze co najmniej 4 zdjęcia:
a) pokrój (to już mamy)
b) boczna gałązka
c) kawałek gałązki w silnym zbliżeniu (u jałowców nie musi być od spodu, ale nie zaszkodzi)
d) owoc.
I do tego trzeba się dobrze przyjrzeć, czy na gałązkach są łuski i igły, czy tylko same łuski, albo same igły. To jest bardzo ważne i pozwala od razu zawęzić krąg poszukiwań.
Jałowiec wirginijski ma i igły i łuski. U mojego okazu (typ gatunku) wygląda to mniej więcej tak:
Dziękuje serdecznie! Skorzystam z tych rad, tylko teraz ktos ze znajomych musi mnie nauczyc obrabiac te zdjęcia.
Pozdrawiam pieknie - Adam
Można określić już płeć - okaz męski. Te igły są miękkie, czy raczej ostre i kłujące?
A to ci samiec! Igły raczej takie sztywniejsze!