Umieszczam tutaj ciekawe i wartościowe znalezisko Tomka Nowaka, ponieważ Phialea mieści się w zakresie badań nad Antinoa i pokrewnymi.
Naigłowe Phialea nie są sprawą tak jednoznaczną. Należy rozstrzygnąć, czy Phialea fumosella (Cooke & Ellis) Sacc. (1889) = Phialea nigritula Rehm (1896) oraz jak się ma do tego Phialea fumosellina Starbäck (1895). Potem pozostaje sprawa postaci konidialnej, którą dla P. fumosellina jest zapewne Pseudocenangium succineum (Sprée) Dyko & B. Sutton, Can. J. Bot. 57 (4): 372 (1979).
Nie można ominąć, jak ma się (i czy ma się) do tego Xiambola mirabilis Minter & Hol.-Jech. (1981) ([bf#20889] która jest spotykana z jakąś Phialea (niestety niedojrzała kolekcja) na igłach Pinus. Phialea ta w/g mnie różni się od tej, którą prezentuję tutaj, więc może być innym gatunkiem (lub którąś z powyżej wspominanych pozostałych).
Tomek wysłał mi dwie kolekcje. Pierwsza, index 20091005-002 zawierała owocniki formy doskonałej (niestety niedojrzałe) oraz mitosporowego discomyceta Pseudocenangium succineum (Sprée) Dyko & B. Sutton (1979), który zapewne (na pewno? nie wiem, czy to już było potwierdzone) jest formą konidialną tego samego grzybka. Z tej kolekcji staram się uzyskać kultury z zarodników postaci konidialnej. Druga kolekcja, index 20091011-002 równiez zawierała postać konidialną, ale poza tym były już w pełni dojrzałe teleomorfy. Z nich uzyskałem wysyp zarodników i teraz staram się uzyskać kultury. Dzięki temu będzie można udowodnić powiązanie ANA-TELEO.
Tyle słowem krótkiego wstępu, teraz tablice: