Można prosić o zdjęcie całej paproci, gdyż mam problem z identyfikacją. Może to być Dryopteris carthusiana lub mieszaniec tej paproci z Dryopteris cristata występujący pod nazwą Dryopteris xuliginosa.
Z całym zdjęciem jest na razie problem. Do miejsca, gdzie rośnie ta paproć wybieram się ponownie dopiero w połowie przyszłego tygodnia. Będę bardzo wdzięczna za cierpliwość i późniejszą pomoc. Zrobię też zdjęcia innych Dryopteris z tego terenu, bo też chciałabym je skonsultować. Wydaje mi się, że jest tam sporo D. dilatata obok D. carthusiana - ale tej typowej, a nie z jasnymi liśćmi jak powyżej na zdjęciach (jeśli oczywiście to nie jest D. x uliginosa)
Tymczasem dziękuję za zainteresowanie.
Wreszcie udało mi się dotrzeć do miejsca, gdzie znalazłam opisywaną wcześniej paproć. Zrobiłam też zdjęcia rosnącej tuż obok Dryopteris carthusiana (dwie ostatnie fotografie). To był bardzo upalny dzień, w związku z czym krawędzie liści pierwszej paproci są odrobinę podwinięte. Mam nadzieję, że teraz uda się ją zidentyfikować.
(wypowiedź edytowana przez Arosinska 02. września. 2009)
Gratulacje. Ta paproć na pierwszych zdjęciach jest to w rzeczywistości Dryopteris x uliginosa która różni się od paproci na pozostałych zdjęciach przedstawiających typową Dryopteris carthusiana zaokrąglonymi odcinkami i mniejszym pokrojem oraz pierzastowością. Tego mieszańca stwierdziłem w Gajce koło Jeleśni na stanowisku Dryopteris cristata. Jeśli chodzi o Dryopteris to teraz przygotowuje się do I ogólnopolskich warsztatów pteridologicznych których tematem jest właśnie "Rodzaj Dryopteris w Polsce". Warsztaty mają się odbyć 17-18 września w chorzowskim zielniku oraz sesja terenowa w Beskidach Zachodnich.
Bardzo dziękuję za pomoc w oznaczeniu. Teren, na którym znalazłam powyższe paprocie jest bardzo ciekawy - to duży obszar obfitujący w bory bagienne i torfowiska (centralna Polska). Poszukuję tu nieznanych stanowisk Osmunda regalis, a przy okazji jak widać dowiaduję się innych ciekawych rzeczy.
Posiadam wykaz stanowisk Osmunda regalis dla Polski. Oto wykaz z centralnej Polski (mniej więcej w granicach województwa łódzkiego):
1. Orły koło Wojkowa
2. Brąszewice
3. Mogilno
4. Mogilno (Dobroń)
5. Barczew (Ugoda Barczewska)
6. Wielki Las koło Złoczewa
7. Świete Ługi (Lubiec)
8. Osina koło Kluk
9. Podlubień (Lubień)
10. Kamień
11. Żytno
Tak, znam te stanowiska z artykułu:
B. Woziwoda, 2008. Royal fern Osmunda regalis L. in isolated localities in the Łódz Province - a state of preservation.
A czy ma Pan może dostęp do artykułu:
JAKUBOWSKA-GABARA J., PISAREK W. 1997. Materiały do flory naczyniowej Polski Środkowej. Fragm. Flor. Geobot., Ser. Polonica 4: 9-15?
U siebie nie mam dostępu do tego artykułu. Dostęp mam jedynie w instytutach botaniki.
Rozumiem. Myślałam, że może akurat... :) W każdym razie serdecznie dziękuję za Pańskie zainteresowanie moją sprawą i pomoc. Na razie wykorzystam jeszcze pogodne dni na poszukiwania w terenie, po czym przeniosę się do jakiejś biblioteki.
Pozdrawiam
Anna Rosińska