Czyżby Inonotus tomentosus?
Piotrze, nie znalazłem innego wytłumaczenia dla tego grzybka jak sugerowana przez Ciebie: Onnia tomentosa czy też Inonotus tomentosus-szczeciniak filcowaty.
Podczas przeglądania netu trafiłem na stronę: poresvampe.webbyen.dk
Prezentowana tam Onnia jest bardzo podobna do mojej.
Sprawdziłem również jeszcze raz w terenie. Znalazłem jeszcze jeden owocnik na tym samym pniu oraz dwa owocniki na żywym świerku oddalonym od poprzedniego o ok. 50m.
Rosną na 100% na korzeniach świerka znajdujących się tuż pod powierzchnią.
Serdeczne dzięki za rozpoznanie:-)))
Problem chyba możemy uważać za rozwiązany, bo chcę nadmienić że, na tego grzybka poluje już dłuższy czas. Jeśli ktoś uważnie oglądał mój wątek o murszaku, to wstawiłem tam kilka fotek właśnie chyba Onnia. Był to jednak owocnik raczej zejściowy i pewnie rósł na szczątkach korzeni po już nie istniejącym świerku. Teren jest strasznie zbuchtowany przez dziki które są tu bardzo częstymi gośćmi.
Pochodził praktycznie z tego samego stanowiska, oddalony jednak od tych, z tego wątku o ok 20-30m. Ze względu na to jednak że obok niego nie było iglastych a nie sprawdziłem dokładnie na czym rósł, sprawę zbagatelizowałem. Miałem jednak nadzieje że, ktoś wypowie się na jego temat. Poprzednie zdjęcia są w tym wątku: [bf#258531]
A oto pozostałe owocniki: