bio-forum.pl

Porosty doliny Wdy, Wdecki Park Krajobrazowy

bez logowania - można przeglądać

od gru.2008
#0

1. Porosty doliny Wdy, Wdecki Park Krajobrazowy

Proszę o rozpoznanie porostów, których nazw nie jestem pewna, są to porosty obecne we Wdeckim Parku Krajoobrazowym na terenie Borów Tucholskich, przeważa tam bór sosnowy. Teren Zalew Żurski, Żur-Spławie (kamień napoleoński), Żur-Gródek.?-Żur-Spławie (kamien napoleoński)

6. porost na kamieniu napoleońskim okolice Spławia, porost zielony z czarnym środkiem

? Żur-Spławie (kamień napoleoński)

7. porost na kamieniu napoleońskim
8. porost na drzewie nad Zalewm Żurskim w Tleniu

?-Zalew Żurski-Tleń

(wypowiedź edytowana przez magda_j 26. grudnia. 2008)

(wypowiedź edytowana przez magda_j 26. grudnia. 2008)

od gru.2008
#0

2. Porosty doliny Wdy, Wdecki Park Krajobrazowy

Okolice Zalewu Żurskiego, teren Borów Tucholskich.

Złotorost ścienny? Czy także coś jeszcze? Mianowicie czy to dookoła to pustułka pęcherzykowata?

od gru.2007
#0

3. Porosty doliny Wdy, Wdecki Park Krajobrazowy

Niestety, ale ze zdjęć duzo sie powiedzieć nie da... Są zbyt mało dokładne. Można natomiast z "dużym przybliżeniem" strzelić:

Na obszarpanym drzewie szare listki przypominają mi Parmelia sulcata - tarczownica bruzdkowana (ale może też być Hypogymnia physodes - pustułka pęcherzykowata).

Na ostatnim zdjęciu Złotorost ścienny - Xanthoria parietina jak najbardziej. Oprócz niego masz jeszcze najprawdopodobniej dwa gatunki. Szare plechy to coś z tego, co na poprzednim zdjęciu, ale u dołu widać coś brudnozielonego. To najprawdopodobniej jakaś przylepka (dawny rodzaj Melanelia). Najpospolitsze to M. fuliginosa oraz M. exasperatula (obecnie nazwy są zmienione). Jesli masz możliwość zrobienia dokladniejszych zdjęć, można bedzie pomóc Ci bardziej. Co do porostów na głazach. Bardzo trudno jest typować gatunki skorupiaste ze zdjęć. Również potrzebne są przybliżenia. Staraj się tez zapamiętać, czy były tam np. miseczki, listki etc. Wszystkie informacje tego typu są niezmiernie przydatne. Polecam również literaturę: Lipnicki L. Porosty Borów Tucholskich, 2003. Powinna być dostępna np. w siedzibie Parku. Pozdrawiam!

od gru.2008
#0

4. Porosty doliny Wdy, Wdecki Park Krajobrazowy

Dziękuje serdecznie za pomoc. Niestety nie mam dokładniejszych zdjęć, bardzo żałuję, ponieważ dopiero teraz zdałam sobie sprawę, gdy odnalazłam forum, że warto porostom poświęcić chwile, jest to bardzo ciekawe. Będąc w Parku zwracałam szczególną uwagę na faunę i florę, niestety zupełnie zapominając o porostach, dopiero gdy zauważyłam jakieś większe skupisko na drzewach wtedy robiłam zdjęcia, jednak z daleko i niedokładne.

Książkę Pana Lipnickiego oczywiście posiadam, jednak ciężko mi określić gatunki nie będąc specjalistą czy tez pasjonatom, a takze posiadając kiepskiej jakości zdjęcia.

od gru.2008
#0

5. Porosty doliny Wdy, Wdecki Park Krajobrazowy

Bydgoszcz, Myślęcinek, czy to jest chrobotek?

od gru.2007
#0

6. Porosty doliny Wdy, Wdecki Park Krajobrazowy

Zawsze możesz liczyć na pomoc forumowiczów :)

Na kolejnych zdjęciach uchwyciłaś Hypogymnia physodes (pustułka pęcherzykowata), tego z obłupanej kory niestety nadal nie jestem w stanie wytypować (bliżej temu do Parmelia sulcata, ale może być jeszcze jakiś inny), a ostatnie to jak najbardzie chrobotek. Myślę, że najprawdopodobniej bedzie to Cladonia fimbriata. Pozdrawiam i niecierpliwie czekam na kolejne fotki nowych znalezisk!

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji