Aniu, byłem tam w piątek i oczywiście klonów jest pełno. Na prawie każdym trzonku liścia klonowego (zeszłorocznego) są C. luteovirescsns..... ale kurcze wyglądają jakoś inaczej niż te moje tu grzybki.
- pow. hymenialna nie jest przezroczysta
- mają zazwyczaj duuuużo krótszy trzonek
- na miseczce od spodu i trzonku sa pionowe kreski ułożone z "kłaczków"
Cechy, które tu wypisałem są też doskonale widoczne u Marka w atlasie. No ale cóż... jutro (dzisiaj) zbiorę C. luteovirescens i porównamy mikrocechy :) Wówzas wszystko będzie jasne!
No, ta na zdjęciach wygląda na jakąs anemiczną formę, albo jest innym grzybkiem (ale raczej stawiam na nietypowy rozwój..). Ciekawa jestem porównania mikrocech.
Widziałeś jak mocno te maleństwa uwalniają zarodniki? Całe chmurki, przy każdym kroku, jak jest dużo owocników:-))
2005-10-15 poszedłem po obiecane C. luteovirescens. Z powodów rodzinnych nie miałem dzisiaj czasy na mikoekskursję, ale jak ukląkłem, żeby zebrać okazy...... to na około widziałem same woreczniaki!! Nie miałem czasu, więc zebrałem poza C. luteovirescens jeszcze tylko cztery gatunki, porobiłem im foto i musiałem zmykać. Te cztery pozostałe są już na forum :)
tak one wyglądają. Teraz tylko wolny czas i porównanie mikrocech z tymi z góry..... Ania pewnie ma rację, ale jest ogromna różnica w rodzaju pow. hym., a poza tym no nie zaobserwowałem, żeby tamte na czymś rosły, a i trzonek tego na górze jest taki..... "wewnątrz-ziemno-mchowy' jeśli mogę tak się wyrazić.
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)
⇒ szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji