bio-forum.pl

Z nadmorskiej wydmy

bez logowania - można przeglądać
Poaceae

od wrz.2007
#0

1. Z nadmorskiej wydmy
1
2

Da radę oznaczyć? Znalezione w lipcu na nadmorskiej wydmie porośniętej borem bażynowym; okolice Łeby

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

2. Z nadmorskiej wydmy
18.wrz.08 17:52
Małgorzata ("daphne")

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

3. Z nadmorskiej wydmy
18.wrz.08 17:57
Małgorzata ("daphne")

Skoro już tam jesteś, to proponuję przejść się jeszcze raz i zobaczyć "sukcesję przyłapaną na gorącym uczynku" - w zagłębieniach - tzw. polach deflacyjnych od wewnątrz wydmy w stronę boru układają się równoległe pasma, z których każde kolejne jest w następnej fazie sukcesji, J. articulatus jest typową rośliną wcześniejszych stadiów

od lut.2007
#0

4. Z nadmorskiej wydmy
18.wrz.08 19:05
Piotr Kobierski

Mi to raczej wygląda na sita sztywnego Juncus squarrosus

od lut.2007
#0

5. Z nadmorskiej wydmy
18.wrz.08 19:17
Piotr Kobierski

to również sit sztywny, którego sfotografowałem w Karkonoszach

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

6. Z nadmorskiej wydmy
18.wrz.08 19:23
Małgorzata ("daphne")

może, ale tam akurat siedliskowo wystepuje ten, sity są podobne więc nie ma innej możliwości jak po prostu wiedzieć, że to akurat tam na pewno jest i to w bardzo dużych ilościach

od lut.2007
#0

7. Z nadmorskiej wydmy
18.wrz.08 19:45
Piotr Kobierski

Twoje argumenty są mało przekonywujące.

od lut.2007
#0

8. Z nadmorskiej wydmy
18.wrz.08 20:42
Piotr Kobierski

Zawsze wydawało mi się, że to forum ma służyć przede wszystkim amatorom chcącym poznawać piękno rodzimej przyrody. Polemika z argumetami, które padły w powyższym poscie nie przystoi nawet amatorowi. Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów w pracy naukowej.

od maj.2007
#0

9. Z nadmorskiej wydmy

W tym sporze stanę po stronie Piotra, nie tylko dlatego, że wspólnie organizujemy wyprawy po przyrodniczo ciekawych terenach pow. żarskiego. Wprawdzie sity są podobne (osobiście z tym się nie zgadzam), to jednak są metody aby dokładnie określić różnice pomiędzy nimi i oznaczyć właściwy gatunek situ, nie tylko po oglądzie (fotce) rośliny i ich siedlisku. Piotr, a wiem to dokładnie, określił prawidłowo, badając pod mikroskopem torebki sitów i orzeszki turzyc oraz ponikieł, kilkanaście gatunków wspomnianych roślin, występujących na naszym obszarze. Tym sposobem udało nam się np. ustalić parę stanowisk rzadkiego w Polsce situ Juncus acutiflorus. Pozdrawiam, przepraszam i proszę koniecznie o uśmiech:-)

od lut.2007
#0

10. Z nadmorskiej wydmy
19.wrz.08 09:18
Piotr Kobierski

Na pierwszej fotografii widać wyraźnie, że liście okwiatu są brunatne, biało obrzeżone tak długie jak torebka co jest cechą Juncus squarrosus. Kształt torebki nie pasuje mi do Juncus articulatus.

Nie wiem czy to jest Juncus squarrosus czy Juncus articulatus ale po to jest forum aby to przedyskutować.

od lut.2007
#0

11. Z nadmorskiej wydmy
19.wrz.08 09:21
Piotr Kobierski

Zresztą może to jeszcze inny gatunek niż wymienione wyżej.

dawny uczestnik obecnie bez konta na forum

12. Z nadmorskiej wydmy
19.wrz.08 14:47
Małgorzata ("daphne")

jstor.org

polecam spis gatunków tej pracy, można też szukać w danych na temat Juncetum litoralis

lub ewentualnie z tym mikroskopem próbować go oznaczyć skoro to takie ważne

od lut.2007
#0

13. Z nadmorskiej wydmy
19.wrz.08 16:30
Piotr Kobierski

Różnić można się pięknie. Życzę jeszcze raz sukcesów w pracy naukowej, ciekawych odkryć i więcej tolerancji dla amatorów.

Pozdrawiam

Piotr

od gru.2006
#0

14. Z nadmorskiej wydmy
20.wrz.08 13:50
Jaroslaw Makowski "maj"

W związku z wątkiem;czy Juncus articulatus posiada torebki nasienne ostro, czy tępo zakończone? (jakie występują +/- odchyłki).

Czy Juncus articulatus posiada liście łodygowe lub ich nie posiada (jaka jest zmienność,, odchyłki,, w ich występowaniu na łodydze?)

od lut.2007
#0

15. Z nadmorskiej wydmy
20.wrz.08 19:04
Piotr Kobierski

to zdjęcie J. articulatus zrobiłem w lipcu.

to rysunek J. articulatus z Exkursionsflora von Deutschland

Rothmalera

według przewodnika Rutkowskiego

J. articulatus ssp. articulatus - torebka piramidalna

J. articulatus ssp. litoralis - torebka czarna, wąska, dłuższa od liści okwiatu

według przewodnika Mowszowicza

J. artilulatus - torebki podłużne, jajowate, zaostrzone, ciemnobrunatne, połyskujące, dłuższe od listków okwiatu. Liście łodygowe w liczbie 2-4, wychodzące z kolanek, o blaszce przegradzaniej.

od gru.2006
#0

16. Z nadmorskiej wydmy
20.wrz.08 19:42
Jaroslaw Makowski "maj"

Dziękuję.

od maj.2007
#0

17. Z nadmorskiej wydmy

Jarku, sit członowaty Juncus articulatus L. em. K. RICHT. (lub syn. Juncus lamprocarpus Ehrh.) posiada ulistnioną łodygę (wys. 10-60 cm), liście obłe lub bocznie spłaszczone w ilości 2-4 szt. dł. 2-10 cm. z poprzecznymi przegrodami.

Torebka jest jajowata, ciemnobrunatna, z krótkim dzióbkiem, dłuższa od działek okwiatu. Działki okwiatu dł. do 3 mm, równej długości, lancetowate, wszystkie zaostrzone, brunatne. (Rośliny łąkowe. Zbigniew Nawara). Więcej szczegółów znajdziesz zapewne w kluczu Rutkowskiego. W naturze najłatwiej go spotkać w zbiorowiskach podmokłych łąk.

Natomiast na zdjęciu Łukasza, może być podgatunek nadbrzeżny situ członowatego: Juncus articulatus subsp. litoralis. Występuje w zespole Juncetum litoralis w związku nadmorskich zbiorowisk (Ammopholion borealis) na piaskach wydmowych. Występuje głównie na Mierzei Łebskiej, na zapleczu ruchomych wydm. (Poradniki ochrony siedlisk i gatunków). Pozdrawiam

(wypowiedź edytowana przez Borealis 20. września. 2008)

od lut.2007
#0

18. Z nadmorskiej wydmy
20.wrz.08 21:03
Piotr Kobierski

Chciałbym zakończyć tę bezprzedmiotową dyskusję na argumenty osobowe.

Pozdrawiam

od wrz.2007
#0

19. Z nadmorskiej wydmy

Dziękuję bardzo za takie zaangażowanie w moje pytanie i przepraszam za zamieszanie, jakie nim wywołałem;)

od sty.2007
#0

20. Z nadmorskiej wydmy

Przepraszam, że odświeżam ten żenujący w swym wydźwięku wątek ale muszę się wypowiedzieć. Tak się złożyło, że jestem zawodowym botanikiem. Według mnie jednak botanicy nie dzielą się na zawodowych i amatorów, a prościej - na dobrych i złych. Wielu "amatorów" swoją wiedzą, umiejętnością obserwacji i wnikliwością bije na glowę "zawodowców". Zresztą, każdy "pracujący" w botanice zna przykłady świetnych monografii autorstwa "amatorów".

Rośliny oznacza się na podstawie CECH. Skład gatunkowy danego obszaru jest zmienny w czasie. To, że na wydmach w okolicy Łeby Pani Małgorzata obserwowała jedynie J. articulatus nie znaczy, że inny gatunek Juncus tam nie występuje. Na zdjęciu widać cechy jakie podał Piotr: torebka z króciutkim dzióbkiem i części okwiatu równiej długości jak torebka. Na drugim zdjęciu widać nieulistnioną łodygę i skupione kwiatostany. Cechy te wykluczają Juncus articulatus. Byś może jest to właśnie Juncus squarrosus. Trudno mieć pewność widząc jedynie te dwa zdjęcia.

od sty.2007
#0

21. Z nadmorskiej wydmy

Nie rozumiem dlaczego obrażasz, wcześniej Piotra i Romana, a teraz mnie? Skoro masz takie wieloletnie obserwacje to proszę napisz konkretnie jakie cechy pozwalają Ci na przyporządkowanie dwóch pierwszych zdjęć do J. articulatus?

od lut.2007
#0

22. Z nadmorskiej wydmy
16.paź.08 20:54
Piotr Kobierski

Twoja anonimowość w Internecie nie zwalnia Cię Małgorzato z kultury wypowiedzi.

od sty.2007
#0

23. Z nadmorskiej wydmy

Małgorzato, Bio-Forum jest miejscem spotkań miłośników przyrody, wzajemnej pomocy i wymiany wiedzy. Nie mogą tu mieć miejsca wycieczki osobiste, obrażanie współforumowiczów i jakiekolwiek przejawy niekulturalnego zachowania. Amator, czy zawodowiec, każdy godzien jest szacunku, każdy poszukujący odpowiedzi na swoje zapytania, tak samo i ten, kto tej pomocy chce udzielić i udziela, wszyscy godni są szacunku.

Przepraszam uczestników wątku, że tak późno zabieram głos w wątku, w którym już wcześniej powinnam wskazać Małgorzacie, że źle postępuje obrażając innych użytkowników. Może dlatego tak późno, iż w pewnym momencie uznałam, iż pozostali użytkownicy obronili się sami. Jednak teraz widać wyraźnie, że nie wolno tolerować dalej takiego obraźliwego zachowania. Małgorzato, bardzo proszę o powstrzymanie się od kolejnych obraźliwych uwag. Dla porządku wszystkie nie merytoryczne wypowiedzi powinny zostać wykasowane, co zostanie niebawem uczynione.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji